PAP: Pentagon: za wcześnie mówić o przenoszeniu baz do Polski

opublikowano: 02-05-2003, 19:43

Waszyngton,PAP - Przedstawiciele Pentagonu podkreślają, że informacje o ewentualnym utworzeniu wojskowych baz USA w Polsce są przedwczesne, gdyż sprawa przenoszenia baz do Europy Wschodniej znajduje się dopiero w fazie wstępnych projektów.

Major Andras Ortegon z Dowództwa Wojsk USA w Europie powiedział PAP, że "w tej chwili nie może potwierdzić" doniesień, iż rozważa się m.in. przeniesienie niektórych samolotów amerykańskich do polskiej bazy lotniczej w Krzesinach pod Poznaniem.

"Odbywa się teraz przegląd baz amerykańskich w Europie, który w efekcie doprowadzi do opracowania planu przekształcenia obecnej struktury baz w Europie, ale na razie takiego planu nie ma" - powiedział mjr Ortegon.

Inny przedstawiciel Pentagonu, zastrzegający sobie anonimowość, powiedział PAP, że przeniesienie niektórych baz do Polski jest rozważane, ale tylko jako jeden z wariantów.

Rozważa się także utworzenie niewielkich baz w Bułgarii lub Rumunii, skąd jest bliżej do najbardziej prawdopodobnych miejsc przyszłych operacji wojskowych USA, czyli na Bliski Wschód lub nad Zatokę Perską.

Jako jedną z koncepcji wymienia się ewentualne utworzenie bazy szkoleniowej w trójkącie Szczecin-Goleniów-Drawsko, gdzie znajdują się, odpowiednio: port, lotnisko i poligon.

Tomasz Zalewski (PAP)

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: Pentagon: za wcześnie mówić o przenoszeniu baz do Polski