B.Światowy-Polska powinna pobudzić wzrost gospodarki

14-11-2001, 15:50

WARSZAWA (Reuters) - Bank Światowy chwali Polskę za prowadzone reformy i stały rozwój gospodarczy w ciągu ostatnich 10 lat, jednak uważa, że nasz kraj musi zintensyfikować działania zmierzające do pobudzenia wzrostu gospodarczego, powiedział przestawiciel Banku Światowego, Michael Carter.

Carter, który jest dyrektorem przedstawicielstwa Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, powiedział też, że Polska powinna przyspieszyć prywatyzację, ograniczyć korupcję oraz usprawnić między innymi sądownictwo.

"Polska jest krajem, któremu od 10 lat udało się prowadzić rozwój gospodarczy bez przerwy. Jednak ostatnio poziom wzrostu bardzo spadł i jeśli w tym roku będzie to 1,0 procent i tak samo w przyszłym (...) to jest potrzeba zintensyfikowania wysiłków nad wzrostem" - powiedział Carter.

Według prognoz Ministerstwa Finansów, wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniesie w tym roku 1,2-1,5 procent i tyle samo w roku przyszłym. W ubiegłym roku wzrost PKB wyniósł 4,0 procent.

"Ważne jest to, że potencjał wzrostowy Polski jest ogromny. Powinna nastąpić większa interakcja między rządem, a sektorem prywatnym" - powiedział Carter.

"To stanowi wyzwanie i powinno stać u podstaw rozważania dalszych reform" - dodał.

Carter powiedział, że Polska powinna przyspieszyć prywatyzację, a szczególnie przekształcenia własnościowe w sektorze węgla.

Według Banku Światowego, problemem są również wysokie koszty zabezpieczenia socjalnego, kwestia zarządzania i transparentności kas chorych oraz kwestia edukacji.

"Koszty zabepieczenia socjalnego są dużo wyższe w Polsce niż w innych krajach OECD, a to jest kluczowy problem przy wzmacnianiu budżetu państwa (...) W edukacji nadal jest wiele rzeczy do zrobienia np. nie jest równy dostęp do edukacji między wsią, a miastem" - powiedział Carter.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / B.Światowy-Polska powinna pobudzić wzrost gospodarki