Backup on-line czy off-line?

  • Michał Smereczyński
opublikowano: 11-06-2013, 10:49

Z pewnością lepiej nawet nie próbować wyobrażać sobie liczby plików przechowywanych na dyskach naszych komputerów. Może okazać się, że nawet nie potrafimy nazwać liczby składającej się z takiej ilości cyfr.

Na szczęście, nie wszystkie pliki są na tyle wartościowe, żeby zachodziła konieczność ich zabezpieczenia, a utrata wiązałaby się z przykrymi konsekwencjami. Istnieją jednak dane nazywane krytycznymi. Dla jednych mogą to być zdjęcia z pierwszych chwil życia ich dziecka, dla innym ważne informacje biznesowe. Niestety, nawet pomimo gorliwej dbałości o bezpieczeństwo swoich danych zdarzają się sytuacje, których przewidzieć się nie da. Fizyczne uszkodzenie sprzętu, złośliwy atak na software, kradzież, niszczycielskie działania naszych pociech (klikanie wszędzie, gdzie popadnie i potwierdzanie każdego zapytania – skąd my to znamy?), powódź, pożar czy wiele innych wypadków losowych może z zaskoczenia, a w konsekwencji nieodwracalnie, pozbawić nas krytycznych danych. Jeśli już wiemy, że backup to podstawa w zachowaniu bezpieczeństwa, warto zastanowić się nad rodzajem tworzenia kopii zapasowej. Do wyboru mamy dwa sposoby: offline i online. Postaram się możliwie zwięźle opisać wady i zalety każdego.

Tradycyjnie, czyli offline

Istnieje cały szereg programów, które odpowiadają za tworzenie kopii zapasowych. Twórcy oprogramowania oferują nam szeroki wachlarz wyspecjalizowanych aplikacji. Dzięki temu możemy dobrać rodzaj oprogramowania do naszych osobistych potrzeb. Możliwości oprogramowania są często proporcjonalne do ich ceny. Programy zróżnicowane są pod względem łatwości/intuicyjności czy wygody obsługi, szybkości odzyskiwania danych, stopnia obciążania systemu. Oprogramowanie backupowe często pozwala nie tylko na archiwizację, ale także na synchronizację danych (na przykład, gdy jakaś część uległa uszkodzeniu) oraz odzyskanie usuniętych plików. Aplikacje obsługujące typ backupu offline bardzo często posiadają różne zaawansowane funkcje, takie jak centralne zarządzanie, różnorodne metody szyfrowania. Mniejszy nacisk kładą jednak na bezpieczeństwo komunikacji klient-serwer, gdyż z założenia backup wykonywany jest w sieci wewnętrznej.

Plusy backupu offline

Po wprowadzeniu ustawień dotyczących na przykład częstotliwości pracy, program działa zdalnie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nie musimy pamiętać o regularnym backupie, bo aplikacja robi to za nas.
Kolejną przewagą może być duża różnorodność oprogramowania. Istnieje wiele programów dedykowanych, np.: odpowiedzialnych za kopię zapasową całego systemu operacyjnego; programy wyspecjalizowane jedynie w zapisywaniu wszystkich sterowników sprzętowych; zarządzające plikami z zapisanym stanemgry; aplikacje oferujące tworzenie kopii zapasowych plików i dokumentów w trakcie pracy; do tworzenia kopii ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych czy klientów poczty elektronicznej (w tym osobne dla Firefoxa albo Outooka, a także samych adresów e-mail, zakładek, stron internetowych, numerów telefonów, zdjęć, notatek, etc.).

Minusy backupu offline

Należy jednak pamiętać, żeby przechowywać obrazy danych w bezpiecznych miejscach, na przykład na nośnikach zewnętrznych. W wyniku niektórych zdarzeń, na przykład spalenia się dysku, możemy utracić również kopię zapasową. Brak odpowiedniego zabezpieczenia kopii może być równy nie robieniu jej wcale.
Przechowywanie kopii zapasowej np. w dużych firmach wymaga zaopatrzenia się w serwer zasobowy, na który po odpowiedniej konfiguracji połączeń przesyłane będą istotne pliki. Generuje to dodatkowe koszty. Poza tym, rozwiązanie uzależnione od samodzielnego działania danego użytkownika niesie pewne ryzyko (np. ktoś może zapomnieć o wykonaniu operacji), dlatego ważne, by kopiowanie zachodziło automatycznie. Nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe (np. zbyt duża ilość plików).

Backup on-line

Gdy nie mamy możliwości pewnego przechowywania obrazów danych, możemy tworzyć kopie bezpieczeństwa o-line, czyli przesyłać powielone dane za pomocą łącza internetowego do wydzielonego miejsca na serwerze oddalonym od naszej lokalizacji. Istnieje wiele serwisów, także polskich, oferujących swoje usługi.

Plusy backupu online

Przede wszystkim, centrum składowania naszych plików znajduje się w dużej odległości, a więc zabezpieczone jest przed wszelkimi sytuacjami losowymi, jak pożary, kradzieże, awarie sprzętu oraz podobnymi wpadkami. Możemy być pewni, że serwer, na którym będziemy składować nasze dane, spełnia normy bezpieczeństwa przechowywania zaszyfrowanych danych. Nasze pliki zabezpiecza także unikalny login oraz hasło dostępu. Proces ochrony danych zaczyna się już na komputerze użytkownika. Pliki na ogół podlegają szyfrowaniu i kompresji jeszcze przed wysyłką na serwer. Plusem jest możliwość składowania naszych kopii w jednym miejscu. Ochrona danych może odbywać się w czasie rzeczywistym (z ang. Continous Data Protection, w skr. CDP), co oznacza, że nie musimy precyzować godziny wykonania backupu, bo będzie on dokonywać się automatycznie przy każdej modyfikacji danych. Często w kopii online przechowywane są również wszelkie jej modyfikacje, dzięki temu możemy odtworzyć stan danych z dowolnego punktu w przeszłości. System jest zaprojektowany tak, żeby precyzyjnie wykrywa i przesyłać tylko te pliki, które uległy zmianie. Dzięki temu unikniemy duplikowania zapasowych danych. Wynika z tego duża wydajność przy użyciu łącza, a więc dostępność dla użytkowników posiadających wolniejszy transfer. Do danych skopiowanych online mamy dostęp przez przeglądarkę o każdej porze, w każdym miejscu na świecie podłączonym do Internetu.

Minusy backupu online

Do wad backupów online zaliczyć można czynniki związane z przepustowością łącza – wiadomo, im jest ono szybsze, tym replikacja do innej lokalizacji potrwa krócej. Czas może się wydłużyć ze względu na miejsce składowania danych, np. wysyłka na serwer znajdujący się w innym państwie.

Największym ograniczeniem jest cena. Zwłaszcza przechowując rzadko używane dane/archiwa. Polskie serwisy proponują oprogramowanie oraz założenie darmowego konta o pojemności 1GB. Za więcej miejsca musimy odpowiednio dopłacić. Przykładowo, indywidualny użytkownik zapłaci: 130zł za 15Gb, 250zł/30Gb, 500zł/100Gb – są to ceny brutto, za rok korzystania z usługi jednego z polskich dostawców. Możemy również skorzystać z programu Bekaper, który archiwizuje kopie na serwerach www.edysk.pl. Tam zapewnione mamy 100Mb darmowej przestrzeni. W przypadku, gdy to nam nie wystarcza, możemy również wykupić dodatkowy abonament. Sama aplikacja jest darmowa. Warto również przyjrzeć się zagranicznym serwisom, które często udostępniają więcej darmowej przestrzeni – najczęściej 2Gb. Niektóre serwisy proponują dodatkowy gigabajt za polecenie serwisu innemu użytkownikowi (do 4 poleconych). Istnieją także serwisy, które dają płacącym abonament nieograniczoną ilość gigabajtów.

A może tak i tak?

Na podstawie własnej praktyki mogę stwierdzić jedno: żadna z metod nie powinna przodować. Obie z nich powinny być wykorzystywane jako czynności komplementarne. Ich zadaniem jest uzupełnianie się. Obie metody niosą pewne zagrożenia, które można ograniczyć wybierając… obie metody. Nie możemy kompletnie ufać rozwiązaniom online. Należy pamiętać, że jeśli stracimy dostęp do sieci, stracimy również dostęp do naszych kopii. Ograniczając się do backupu offline, narażamy się na utratę danych spowodowaną przypadkami losowymi, jak np. spalenie dysku. Dlatego warto zabezpieczyć się o zduplikowane dane przechowywane bezpiecznie gdzieś daleko, do czego idealnie nadaje się chmura obliczeniowa.Oczywiście w przypadku korzystania z backupu online, archiwizowanie danych offline nie musi być tak złożone (replikacje, deduplikacje, na oddzielnych maszynach), gdyż ryzyko utraty danych zmniejszamy już dzięki symultanicznemu wykorzystaniu różnych metod.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Smereczyński, redaktor naczelny portalu WebSecurity.pl

Polecane