Bacon pobił Muncha

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 14-11-2013, 00:00

Rekordowe 119,9 mln USD za „Krzyk” przeszło do historii. Po ostatniej aukcji w Christie’s najdroższym dziełem sprzedanym na aukcji został tryptyk „Three Studies of Lucian Freud” Francisa Bacona z 1969 r. wylicytowany za 142,4 mln USD.

Obraz przedstawia zniekształcony portret siedzącego na krześle Luciana Freuda, malarza i konkurenta Bacona. On również był rekordzistą. Jego „Benefits Supervisor Sleeping” sprzedano 5 lat temu za 33,6 mln USD.

Była to najwyższa cena za obraz żyjącego artysty. Wydał ją rosyjski miliarder Roman Abramowicz. Tryptyki Bacona cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

Inny — z 1976 r., został sprzedany na aukcji w 2008 r. za prawie 86,3 mln USD. Do dzisiaj figuruje na 9. miejscu na liście najdrożej sprzedanych dzieł na rynku aukcyjnym. W lutym tego roku na rynek trafił powtórnie tryptyk „Three Studies for a Self-Portrait”.

Przez 6 lat drożał średniorocznie 16 proc. Sprzedany w czerwcu „Three Studies of Isabel Rawsthorne” drożał średniorocznie przez 9 lat po 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu