Bank Kanady ogranicza program skupu obligacji

opublikowano: 14-07-2021, 19:08

Bank Kanady utrzymywał w środę stopy procentowe na stałym poziomie i ograniczył program skupu obligacji. Jego przedstawiciele stwierdzili, że odradzająca się gospodarka nie potrzebuje już wsparcia na tak dużą skalę, jednocześnie ostrzegając przed rosnącą inflacją, pisze Reuters.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Kanady utrzymał swoją główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc. i obniżył wydatki na skup kanadyjskich obligacji rządowych z 3 do 2 mld CAD tygodniowo.

„Decyzja odzwierciedla ciągle postępujące ożywienie i wzrost zaufania do kanadyjskich perspektyw gospodarczych” - napisano w oświadczeniu.

Bank centralny oczekuje, że inflacja w Kanadzie do końca roku będzie oscylować wokół 3 proc., a w 2022 roku ponownie spadnie do ok. 2 proc. Zrewidowano także prognozę wzrostu PKB. Bank Kanady szacuje, że w całym 2021 roku będzie on nieco mniejszy niż oczekiwał w kwietniu i wyniesie 6 proc. zamiast 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane