Bank ostrzega Berlin

Mira Wszelaka
opublikowano: 02-12-2004, 00:00

EBC ostro skrytykował niemieckie zakusy pominięcia niektórych wydatków przy liczeniu rozdętego deficytu budżetowego.

Europejski Bank Centralny (ECB) wylał kubeł zimnej wody na rząd w Berlinie, forsujący wszelkie rozwiązania, które zmiękczyłyby kryteria paktu stabilizacji i rozwoju — fundamentu strefy euro. Jean-Claude Trichet, szef ECB, skrytykował niemiecki pomysł pominięcia niektórych wydatków przy liczeniu deficytu budżetowego.

Berlin od kilku lat przekracza dopuszczalny limit deficytu (3 proc. PKB), choć to on był promotorem narzucenia takiego ograniczenia. Ostatnią deską ratunku dla gabinetu kanclerza Gerharda Schroedera jest umiarkowany plan oszczędnościowy, zakładający zbicie deficytu do 2,9 proc. PKB w 2005 r.

Hans Eichel, minister finansów, uważa za niesprawiedliwe to, że państwa UE, które wpłacają więcej do wspólnego budżetu niż z niego otrzymują, mają być karane za przekroczenie limitu.

— W 3,5-proc. deficycie aż 0,5 proc. PKB jest związane z wpłatami netto do unijnej kasy — twierdzi Hans Eichel.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim Jean-Claude Trichet powołał się na konieczność zachowania wiarygodności paktu stabilizacji i rozwoju. Ległaby ona w gruzach, gdyby zastosowano manewr polegający na pominięciu przy liczeniu deficytu niektórych wydatków, np. składek do UE.

— Przeciwników takiego rozwiązania wśród rządów państw członkowskich jest znacznie więcej — wyjaśniał europosłom Jean-Claude Trichet.

Twarde stanowisko EBC nie jest obojętne dla drogi Polski do euro. Nasz kraj będzie musiał spełnić ostre kryterium deficytu, dlatego rząd już zabiega o włączenie funduszy emerytalnych do sektora finansów publicznych, co pozwoliłoby obniżyć na papierze deficyt budżetowy bez drastycznych cięć wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank ostrzega Berlin