Bank pożyczy na drogi

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 17-01-2008, 00:00

Krajowy Fundusz Drogowy ma wydać w tym roku na drogi 3,1 mld zł. Ponad połowę pożyczy albo zdobędzie dzięki obligacjom.

Krajowy Fundusz Drogowy ma wydać w tym roku na drogi 3,1 mld zł. Ponad połowę pożyczy albo zdobędzie dzięki obligacjom.

Resort infrastruktury przygotował projekt rządowego rozporządzenia o wydatkach Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). W tym roku fundusz ma wydać na inwestycje infrastrukturalne 3,1 mld zł. Jeszcze kilka tygodni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) mówiła o 2 mld zł z KFD (w całym drogowym budżecie na 2008 r. miało się znaleźć 21 mld zł).

Czy zwiększenie puli drogowego funduszu oznacza, że w tym roku na drogi wydamy więcej, niż planowano? Niekoniecznie. Spora część infrastrukturalnego budżetu pochodzi bowiem z rezerwy integracyjnej, a są to pieniądze, które trudno wykorzystać. Przynajmniej dyrekcji. Zresztą to, czy z KFD rzeczywiście będziemy mieć do dyspozycji ponad 3 mld zł, zależy od tego, ile pieniędzy uda się pożyczyć.

Rządowy projekt przewiduje bowiem, że w tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego pożyczy na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego 1,68 mld zł albo wyemituje na tę kwotę obligacje. Około 1,45 mld zł pójdzie na inwestycje drogowe, a 234 mln zł na pokrycie deficytu w wypłatach dla autostradowych koncesjonariuszy za „darmowe” przejazdy tirów.

„Projekt był przedmiotem konsultacji w Bankiem Gospodarstwa Krajowego (…) Uzyskano pozytywną opinię” — napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Dług będzie zaciągnięty na 25 lat, z siedmioletnią karencją spłaty. Kredyt (albo obligacje) będą miały gwarancje skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank pożyczy na drogi