Bank Społem do przejęcia

Agnieszka Morawiecka
01-10-2002, 00:00

Lada dzień Mariusz Łukasiewicz uzyska zgodę Komisji Nadzoru Bankowego na przejęcie Banku Społem. Do końca roku instytucja ta ma połknąć Bank Wschodni. Na razie jednak negocjacje komplikują się.

Wszystko wskazuje na to, że na początku października Mariusz Łukasiewcz, przyszły właściciel Banku Społem i Banku Wschodniego, otrzyma od Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) pozwolenie na przejęcie warszawskiej instytucji. Bank Społem, do którego w lutym 2002 r. wprowadzono zarząd komisaryczny, zostanie dokapitalizowany kwotą od 40 do 50 mln zł, która zwiększy jego fundusze do 67-77 mln zł.

— Z naszych ustaleń z KNB wynika, że w ciągu kilku dni otrzymamy zgodę na przejęcie Banku Społem, a w następnym miesiącu uzyskamy pozwolenie na zakup Banku Wschodniego — mówi Mariusz Łukasiewicz, twórca Lukas Banku.

W czerwcu Mariusz Łukasiewicz podpisał z Bankiem Wschodnim wstępną umowę inwestycyjną i wyłożył 10 mln zł, które były pierwszym zastrzykiem kapitałowym dla białostockiej instytucji. Docelowo bank ten będzie dokapitalizowany kwotą 40 mln zł, która pozwoli na zwiększenie jego funduszy własnych do 65 mln zł.

Pakiet 89 proc. akcji białostockiej instytucji należy do trzech towarzystw leasingowych: Centralnego, Wielkopolskiego i Śląskiego, które chcą pozbyć się akcji banku. Jednak cena, jakiej żądają, jest — zdaniem Mariusza Łukasiewicza — nie do zaakceptowania.

— Jesteśmy zainteresowani odkupieniem tych akcji, ale na rozsądnych warunkach — twierdzi Mariusz Łukasiewicz.

— Negocjacje zostały przerwane po wprowadzeniu w czerwcu zarządu komisarycznego. Była to jednostronna decyzja pana Łukasiewicza — mówi Jacek Nowak, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Leasingowego, który prowadzi negocjacje w imieniu grupy CTL.

Rozmowy mogą jednak zostać wznowione.

— Oczekujemy na inicjatywę Mariusza Łukasiewicza — dodaje Jacek Nowak.

Zaznacza, że sprzedaż akcji nie jest jedyną drogą do wpuszczenia do Banku Wschodniego inwestora. Alternatywą może być podniesienie kapitału. Powodem wprowadzenia zarządu komisarycznego w Banku Wschodnim były kiepskie wyniki. W 2001 r. bank poniósł stratę netto sięgającą 9,5 mln zł.

Mariusz Łukasiewicz opracowuje strategię dla nowego przedsięwzięcia. Grono klientów miałoby być szerokie — od indywidualnych klientów po korporacje. Mariusz Łukasiewicz nie wyklucza wprowadzenia bankowości internetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Społem do przejęcia