Bank Węgier podniesie stopy, żeby ratować sytuację?

  • Marcin Kiepas
05-01-2012, 11:01

W czwartek rentowność węgierskich obligacji mocno rośnie, a forint wyznaczył nowy rekord słabości w relacji do euro.

To efekt narastającego zaniepokojenia sytuacją gospodarczą Węgier. Przed tygodniem, borykające się z dużym problemami gospodarczymi Węgry, odcięły sobie drogę do szybkiego pozyskania pomocy finansowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (UE), po tym jak tamtejszy parlament uchwalił ustawę ograniczającą niezależność banku centralnego. To spotkało się z dezaprobatą Komisji Europejskiej.

Rentowność węgierskich obligacji rośnie dziś o 50-60 punktów bazowych (pb) w stosunku do dnia poprzedniego. O godzinie 09:50 rentowność 3-letnich obligacji kształtowała się na poziomie 10,6%, rentowność 5-letnich wzrosła o 55 pb do 11,20%, a 10-letnich o 60 pb do 11,25%. W przypadku tych ostatnich papierów wartościowych rentowność powoli zbliża się do wyznaczonego w 2009 roku szczytu na poziomie około 12%.

W ślad za wyprzedażą na rynku długu podąża forint. Kurs EUR/HUF wzrósł przed godziną 10:00 do 324,06 z 319,26 forintów wczoraj na koniec dnia. To historyczny rekord tej pary. Tymczasem jeszcze 20 grudnia za euro trzeba było zapłacić około 300 forintów.

Jednocześnie rosną koszty ubezpieczenia długu. Notowania 5-letnich CDS-ów trzeci kolejny dzień wyznaczają rekordowe poziomy, rosnąc dziś o 38 pb do 754 pb.

Sytuację na rynkach próbuje stabilizować węgierski rząd. Tamas Fellegi, minister odpowiedzialny za negocjacje z MFW/UE ws. pomocy finansowej oświadczył dziś, że wczoraj toczyły się w tej sprawie rozmowy, a Budapeszt chce jak najszybciej osiągnąć porozumienie. Dodał też, że rząd widzi potrzebę takiego porozumienia i zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.

Forint umocnił się po tej wypowiedzi. Kurs EUR/HUF cofnął się do 322 z rekordowego poziomu 324,06. Takie deklaracje zwykle mają jednak krótkoterminowy wpływ. Dlatego w kolejnych godzinach forint może ponownie tracić na wartości, a rentowność obligacji dalej rosnąć. Nie jest wykluczone, że doprowadzi to do interwencyjnej podwyżki stóp procentowych przez Narodowy Bank Węgier. Obecnie główna stopa, po tym jak bank podwyższył ją o 50 pb na posiedzeniu w grudniu, kształtuje się na poziomie 7%.

Zaniepokojenie sytuacją na Węgrzech uderza rykoszetem w inne państwa regionu. Koszt ubezpieczenia polskiego długu rośnie dziś o 16 pb do 307 pb, natomiast czeskiego o 15 pb do 194 pb. W obu przypadkach są to  najwyższe poziomy od listopada 2011 roku.

Na wartości traci też złoty. O godzinie 10:48 kurs USD/PLN testował poziom 3,4983 zł, a EUR/PLN 4,5066 zł. Wczoraj na koniec dnia było to odpowiednio 3,4728 zł i 4,4909 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Węgier podniesie stopy, żeby ratować sytuację?