Banki doceniły zasoby złóż PGNiG

Anna Bytniewska
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

Spółka gazowego potentata dostała duży kredyt na zagospodarowanie norweskich złóż.

Spółka gazowego potentata dostała duży kredyt na zagospodarowanie norweskich złóż.

PGNiG Norway, spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), podpisała umowę kredytową wartą 400 mln USD, która w całości zabezpieczy finansowanie działalności na szelfie norweskim (projekt Skarv). Polska firma prowadzi tam przygotowania do eksploatacji złóż Skarv i Idun. Kredyt został udzielony na siedem lat przez: Credit Agricole, BNP Paribas, Societe General, Natixis, The Bank of Tokyo Mitsubishi, Unicredit i KBC Bank. Zabezpieczeniem kredytu są norweskie aktywa PGNiG, czyli zasoby złóż Skarv Snadd i Idun. Banki oszacowały ich wartość na 764 mln USD.

— Zasoby złóż to 429 mln baryłek ropy i gazu. Dla porównania: wydobywalne zasoby w Polsce to 700–800 mln baryłek ropy naftowej i gazu — mówi Cyryl Federowicz, dyrektor finansowy PGNiG Norway.

Głównym operatorem złoża jest jednak BP. PGNiG ma w nim 12-procentowy udział, co odpowiada 51 mln baryłek węglowodorów. Eksploatacja złóż rozpocznie się w sierpniu 2011 r.

— W 2012 r. wydobywać będziemy 0,4 mln ton ropy naftowej i 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Zakładamy, że przychody PGNiG Norway z tytułu sprzedaży paliw wyniosą w 2012 r. 300 mln USD — twierdzi Cyryl Federowicz.

PGNiG czeka obecnie na przybycie specjalnej platformy wiertniczej, która powstała w stoczni w Korei. Jej transport do Norwegii potrwa od listopada — marca 2011 r.

PGNiG na projekt Skarv wydało już 660 mln USD, z czego 360 mln USD na zakup udziałów w koncesji, a 300 mln USD na inwestycje.

— Do ich zakończenia potrzeba nam 300 mln USD. Część zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia PGNiG Norway wobec PGNiG — mówi Cyryl Federowicz.

W segmencie poszukiwania i wydobycia grupa PGNiG zanotowała w pierwszym półroczu wzrost wyniku operacyjnego o 229 proc. do 339,8 mln zł w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 r.

— To efekt m.in. poprawy rentowności sprzedaży ropy naftowej oraz wyższych przychodów z usług geofizyczno — geologicznych i poszukiwawczych — mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Po sześciu miesiącach przychody grupy PGNiG wzrosły o 5 proc., do 10,76 mld zł w porównaniu z danymi z podobnego okresu 2009 r. Zysk z działalności operacyjnej spółki wyniósł 1,2 mld zł, podczas gdy po pierwszym półroczu 2009 r. odnotowała 679 mln zł straty. Grupa uzyskała też dodatni wynik netto wysokości 994 mln zł (rok temu minus 493 mln zł). Wreszcie gazowy potentat zanotował dodatnią marżę na sprzedaży gazu wysokometanowego na poziomie 4 proc. (rok wcześniej było to minus 16 proc.). W samym II kwartale 2010 r. wyniosła ona jednak minus 3 proc. W tym okresie wynik netto grupy wyniósł tylko 4,2 mln zł (analitycy spodziewali się ponad 150 mln zł). Mimo to kurs spółki wzrósł na wczorajszej sesji o 1,15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane