Banki szukają miejsca w erze digital

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Bankowość balansuje dziś między precyzją a natychmiastową odpowiedzią na potrzeby klientów. I coraz częściej górę bierze to drugie

Większość codziennych działań, jakie podejmuje człowiek, kończy się transakcją płatniczą — od drobnych wydatków, jak np. zapłata za parking czy „szybka kawa”, aż po zaplanowane, świadome zakupy. Z tego też powodu klienci oczekują dziś coraz większych udogodnień — wygody, szybkości i bezpieczeństwa. Rośnie więc rynek transakcji zbliżeniowych i mobilnych. W tym zakresie świetnie radzą sobie też firmy takie jak Uber, które opłaty za świadczone przez siebie usługi pobierają automatycznie, powiadamiając o tym klienta tylko wyświetlanym na smartfonie komunikatem.

SPRAWNE DZIAŁANIE: Klient oczekuje dziś przede wszystkim szybkości w obsłudze. Jeśli każemy mu zrobić więcej niż pięć czynności, zrezygnuje — twierdzi Sonia Wędrychowicz-Horbatowska z banku DBS w Singapurze. W dyskusję o cyfrowej bankowości wdali się również Tadeusz Kościński, wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (drugi od lewej), i Artur Granicki, dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (po prawej).
Zobacz więcej

SPRAWNE DZIAŁANIE: Klient oczekuje dziś przede wszystkim szybkości w obsłudze. Jeśli każemy mu zrobić więcej niż pięć czynności, zrezygnuje — twierdzi Sonia Wędrychowicz-Horbatowska z banku DBS w Singapurze. W dyskusję o cyfrowej bankowości wdali się również Tadeusz Kościński, wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (drugi od lewej), i Artur Granicki, dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (po prawej). Fot. Tomasz Gotfryd

Sonia Wędrychowicz- Horbatowska z banku DBS w Singapurze, adiunkt National University of Singapore, podczas wystąpienia i prezentacji Digibank by DBS, podkreśliła, że stwarza to również olbrzymią przestrzeń do rozszerzania działalności przez takich gigantów jak Google czy Amazon, które zaczynają już dzielić rynek z bankami.

Półkulowy balans

To właśnie nowym modelom działania firm technologicznych powinny dziś przyglądać się banki, by nie zostać w tyle. Sonia Wędrychowicz- -Horbatowska tradycyjną bankowość porównała do pracy lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za liczenie, rozumienie, analizę wspomnień, które pozwalają na podejmowanie bieżących decyzji i planowanie dalszych kroków. W realiach banku to np. skupianie się na danych o transakcjach z przeszłości i tworzenie na ich podstawie scenariuszy do dalszego działania. Pawa półkula mózgu człowieka odpowiada natomiast za kierowanie się intuicją, kreatywność, wyobraźnię. W analogii bankowej to m.in. analiza i rozumienie potrzebklienta.

By system dobrze działał, te dwa aspekty należy spiąć w całość. Zdaniem Soni Wedrychowicz-Horbatowskiej, nowe projekty z zakresu bankowości powinny mocniej niż dotychczas korzystać z możliwości „prawej półkuli mózgu”. Nowe digitalowe projekty coraz częściej wprowadzane są w modelu agile, w którym produkty, zamiast być udostępniane w skończonej, pełnej wersji, są wprowadzane na rynek, gdy tylko spełniają swoje podstawowe funkcjonalności, a kolejne elementy dopracowuje się stopniowo, w odniesieniu do potrzeb klientów, z zapewnieniem im wygody użytkowania.

Bankowe technologie

Takie podejście najlepiej rozumieją fintechy, ale te w Polsce nie mają jeszcze „z górki”. Według Soni Wędrychowicz- -Horbatowskiej, krajowe rynek firntechowy ma szansę szybko rosnąć, bo pojawia się na nim wiele ciekawych projektów. Powinny być jednak mocniej promowane, zwłaszcza za granicą. Tadeusz Kościński, wiceminister w resorcie przedsiębiorczości i technologii, zaznaczył, że Polska jest dużym rynkiem, co paradoksalnie dla wielu startupowych firm stanowi ograniczenie, bo zamiast rozwijać globalne projekty, skupiają się na lokalnej pracy. Na wewnętrznych działaniach skupia się również krajowy sektor venture capital. Artur Granicki, dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych w Komisji Nadzoru Finansowego, dodał, że w kraju mamy już pierwsze programy, które wspierają ten sektor, także w kontekście ściągania do kraju zagranicznych inwestorów. W jego opinii, Polska ma szansę stać się europejską, „fintechową piaskownicą” — jest wystarczająco dużym rynkiem, by mogły tu działać również międzynarodowe firmy, a to może wspomóc również naszych przedsiębiorców w dochodzeniu do poziomu jednorożców.

 

WYDARZENIA:

Otwarta bankowość

Alior Bank, Raisin, solarisBank i Mastercard ogłosiły podczas konferencji Impact w Krakowie utworzenie platformy opartej na modelu „open API”. Będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Jest odpowiedzią na unijną dyrektywę PSD2, która otwiera rynek usług finansowych również na podmioty pozabankowe. W ramach porozumienia role zostały podzielone następująco: Alior Bank dostarczy konta wielowalutowe z dostępem do międzynarodowych przelewów i depozytów, solarisBank doda swoją bankową infrastrukturę, Raisin — opcje oszczędzania i inwestowania, a Mastercard — dostęp do usług programu Mastercard Benefit Optimization.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Banki szukają miejsca w erze digital