Banki ukrywają realną skalę zagrożeń

WST, Bloomberg
opublikowano: 16-11-2011, 12:00

Amerykańskie banki, zdaniem specjalistów, nie pokazują pełnego obrazu zagrożeń wynikłych z potencjalnej niewypłacalności któregoś z krajów PIIGS.

Banki JPMorgan Chase oraz Goldman Sachs, które są wśród największych na świecie traderów opcji kredytowych, poinformowały swoich akcjonariuszy, że sprzedały zabezpieczenia na ponad 5 mld USD w odniesieniu do światowego zadłużenia. Kwota ta wskazuje dobitnie na skalę zagrożenia dla instytucji i jej udziałowców w przypadku ogłoszenia niewypłacalności przez któryś z krajów PIIGS - (Grecja, Włochy, Irlandia, Portugalia i Hiszpania).

Zobacz więcej

CDS w posiadaniu banków Goldman Sachs i JP Morgan

Według specjalistów, firmy takie jak Goldman Sachs czy JP Morgan nie przedstawiają jednak pełnego obrazu potencjalnych zysków i strat, pokazując jedynie liczby netto lub wyłączając część pochodnych.

Dla potwierdzenia tego stwierdzenia, Goldman Sachs ujawnia jedynie, to co sam nazywa ekspozycją na dług PIIGS. To jedynie 4,16 mld USD do i, 2,46 mld USD po 30 września. Kwoty te oczywiście nie obejmują zobowiązań lub płatności warunkowych, takich jak swapy kredytowe, potwierdza Lucas van Praag z Goldman Sachs.

W przypadku JP Morgan to ryzyko netto w trzecim kwartale wynosiło zaledwie 1,5 mld USD. Bank nie przekazał przy tym liczb brutto lub jak wiele z tych 1,5 mld USD pochodzi ze swapów, przez co inwestorzy mogą się zastanawiać jedynie czy referencyjna wartość sprzedaży CDS może być wyższa niż 150 mld USD czy bliska zera.

Bank of America, Citigroup i Morgan Stanley również nie ujawniają kwot brutto odnośnie CDS na długi krajów PIIGS w swoich dokumentach. Według stanu na 30 września 2011 r. ekspozycja netto Citigroup wynosiła 7,2 mld USD, zaś niefinansowe zobowiązania miały wartość 9,2 mld USD. Z kolei w przypadku BofA ryzyko netto osiągnęło poziom 14,6 mld USD dla długów pięciu krajów. Morgan Stanley posiadał natomiast ekspozycję rzędu 2,1 mld USD.

Jeśli wartość włoskich obligacji spadnie, jak to miało miejsce w zeszłym tygodniu, amerykańskiej banki, które sprzedawały credit-default swap do francuskich banków będą musiały dostarczyć więcej zabezpieczeń.

W 2008 r. Financial Accounting Standards Board zaczął wymagać od spółek by ujawniały globalną wartość brutto zabezpieczeń kredytowych które zostały zapisane i kupione.

Według stanu na 30 września 2011 r. JP Morgan sprzedał 3,13 bln USD zabezpieczeń credit-derivative i kupił o wartości 3,07 bln USD. Wartości te zwiększyły się wobec tych z końca 2010 r. kiedy to wynosiły odpowiednio 2,75 bln sprzedaż i 2,72 bln USD kupno.

Z kolei Goldman Sachs odpisał 2,07 bln USD i zakupił zabezpieczenia o wartości 2,20 bln USD.

Na koniec drugiego kwartału 2011 r. oba banki (GS i JPMorgan) posiadały 43 proc. udział w wycenianych na 24 bln USD derywatyw kredytowych sprzedanych i kupionych przez 25 największych amerykańskich banków, wynika z danych Office of the Comptroller of the Currency. Czołowa 5-tka miała tymczasem aż 97-proc. udział.

Gwarancje wydane przez amerykańskich kredytodawców dla państwowych, bankowych i korporacyjnych dłużników w Grecji, Włoszech, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii wzrosły o 80,7 mld USD do 518 mld USD w pierwszym półroczu 2011 r. – podaje Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Banki ukrywają realną skalę zagrożeń