Banki znów włożyły miliony w Autenti

opublikowano: 12-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

3TS Capital Partners i Elevator Ventures zainwestowały w polską spółkę technologiczną, kapitał ponownie dały jej także Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. Firmę promującą e-podpis wypychają za granicę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile otrzymało Autenti na dalszy rozwój
  • jakie ma plany rozwoju za granicą
  • jaka jest historia współpracy spółki z bankami i inwestorami VC na krajowym rynku

To jedna z ciekawszych inwestycji na polskiej scenie venture capital w ostatnim czasie. Nieczęsto zdarza się, że rozwój nowoczesnej technologii ramię w ramię finansują największe banki. Przykład mobilnego systemu płatności BLIK, rozwijanego w bankowej komitywie, pokazuje jednak, że taka strategia może okazać się niezwykle skuteczna. Tym razem mowa o spółce Autenti, która za sprawą ogłaszanej teraz rundy inwestycyjnej na poziomie B ponownie znalazła się na świeczniku. W lipcu sfinalizowała umowę i pozyskała 8,5 mln EUR, głównie od zagranicznych 3TS Capital Partners oraz Elevator Ventures (fundusz powiązany z Raiffeisen Bankiem), kapitał dołożyli także lokalni dotychczasowi inwestorzy i udziałowcy: Alior Bank, BNP Paribas, PKO Bank Polski, Black Pearls VC i Innovation Nest. Przypomnijmy, Autenti w 2017 r. pozyskało 6,3 mln zł, a pod koniec 2019 r. 17 mln zł w rundzie A, której wartość podbiły już banki. Inwestorzy wierzyli w biznesową przyszłość platformy pozwalającej na sygnowanie dokumentów online za pomocą e-podpisu.

Z Polski w świat
Z Polski w świat
Tomasz Plata i Grzegorz Wójcik, założyciele Autenti, wprowadzają firmę na kolejny etap rozwoju. Z inwestorskim kapitałem ruszają na podbój Europy.
Marek Wiśniewski

– Zdobyliśmy zaufanie inwestorów. Udział w obecnej rundzie nie tylko nowych funduszy, ale też tych, które już wcześniej nas wspierały, umacnia nas w przekonaniu, że w biznesie idziemy w dobrym kierunku. Teraz przed nami kolejne wyzwania – mówi Grzegorz Wójcik, prezes i współzałożyciel Autenti.

Na podbój Europy

Zdaniem Zbigniewa Łapińskiego, senior partnera w 3TS, spółka Autenti zbudowała silną pozycję w Polsce i jest gotowa do wyjścia za granicę. W przyspieszeniu ekspansji na rynki Europy (głównie Czechy, Słowację, Niemcy i Hiszpanię) mają pomóc pieniądze i wsparcie merytoryczne inwestorów.

Thomas Muchar, dyrektor zarządzający Elevator Ventures, jest podobnego zdania. Zaznacza, że Autenti może zbudować dominującą pozycję na rozdrobnionym rynku e-podpisów. Będzie to wykonalne dzięki połączeniu technologicznego zaplecza firmy, kompetencji jej zespołu i doświadczenia inwestorów w skalowaniu cyfrowych biznesów.

– Dotychczas byliśmy skoncentrowani na rozwoju na polskim rynku. Wprawdzie już teraz mamy pojedynczych użytkowników z ponad 100 krajów, ale ich pozyskanie nie jest wynikiem ustrukturyzowanych działań. Autenti działa w modelu SaaS, a to oznacza globalną dostępność rozwiązania. Operacyjnie nie zamierzamy jednak w tym momencie wychodzić poza Europę – wyjaśnia Tomasz Plata, współwłaściciel Autenti.

Obecnie Autenti jest dostępne w 11 wariantach językowych. Do końca roku na platformę mają być wprowadzone wszystkie języki oficjalnie obowiązujące na terenie Europy. Spółka wzmacnia także zespół o osoby znające i rozumiejące lokalną specyfikę poszczególnych rynków europejskich. Ułatwi to prowadzenie poza Polską działań marketingowych i sprzedażowych.

– Mamy takich klientów, jak m.in. Bank BNP Paribas, EY, Microsoft, Decathlon, Ikano Bank, Toyota Leasing, Siemens Finance, Vienna Life, czyli międzynarodowe firmy, których centrale zlokalizowane są poza Polską. Za granicą skupimy się na sprzedaży dostępu do platformy dużym zagranicznym przedsiębiorstwom. Duży potencjał dostrzegamy także w segmencie małych i średnich firm – mówi Grzegorz Wójcik.

Okiem inwestora
Kondycja lokalnego venture capital
Mateusz Bodio
menedżer zarządzający RKKVC
Kondycja lokalnego venture capital

Pomimo spadających cen akcji firm technologicznych i ponurych perspektyw rynkowych wyceny europejskich spółek technologicznych w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. utrzymały wygórowany poziom, podobnie jak w 2021 r. Okres wakacyjny był spokojny pod względem transakcyjnym – dostrzegliśmy mniej rund finansowania, spółki zlokalizowane na zachodzie czy nawet w Polsce mierzą się z wydłużonym procesem decyzyjnym funduszy.

Spółki technologiczne z takich sektorów, jak: cybersecurity, energii (tzw. utilities), optymalizujące struktury kosztowe i technologii żywieniowych utrzymają wyceny. Czeka nas natomiast spadek wycen spółek dojrzałych, zbierających rundy od A w górę.

Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jak firmy wspierane przez VC poradzą sobie ze spadkami na rynkach publicznych, ale nieuniknione będą redukcja etatów i zmniejszenie skali.

Dokument z e-podpisem

Z Autenti skorzystało dotychczas 4,5 tys. firm, przez platformę przeszło 4,5 mln dokumentów nadanych do e-podpisu.

– Przeszliśmy długą drogę – od firmy, z której rozwiązania przedsiębiorstwa chciały korzystać, ale częściej w formule white label, do spółki z własną rozpoznawalną już na rynku marką – mówi Tomasz Plata.

Firma od początku kierowała platformę do przedsiębiorstw. Użytkownicy korzystają z niej w modelu B2B i B2C. Autenti umożliwia e-podpisywanie dokumentów przepływających między firmami oraz finalizację obsługi klientów indywidualnych (podpisywanie umów kredytowych, umów z ubezpieczycielami, akceptacji zgód wymaganych do obsługi klientów itp.). Autenti stało się ponadto narzędziem wewnętrznego przepływu dokumentów między pracodawcami a pracownikami i instrumentem wykorzystywanym przez działy HR. Platforma po wybuchu pandemii została wyposażona w dodatkowe funkcje zdalnej weryfikacji tożsamości użytkowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane