Bankowcy nie wierzą w siłę sektora

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 14-12-2000, 00:00

Bankowcy nie wierzą w siłę sektora

Wbrew oczekiwaniom NBP bankowcy uważają, że inflacja w tym roku będzie dwucyfrowa i wyniesie grudzień do grudnia 10,4 proc. Nastroje w sektorze też panują nie najlepsze.

W przyszłym roku sektor bankowy nastawiony będzie w dużej mierze na dostosowywanie przepisów do norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednym z ważniejszych dla klientów będzie powołanie instytucji do rozwiązywania sporów pomiędzy kredytobiorcami a bankami. Teraz zanim osoba prywatna poda bank do sądu dostanie prawo do obrony swych racji w takiej właśnie instytucji. Ma być to szybszy i tańszy sposób rozwiązywania konfliktów. Dodatkowo wprowadzone zostaną przepisy nakazujące pełne informowanie klientów o ofercie, bez ukrywania pewnych kosztów, np. dodatkowych opłat i prowizji itp. Banki otrzymają również listę praktyk zakazanych.

Tymczasem pod koniec roku bankowcy nie widzą dobrych perspektyw dla sektora.

W tym miesiącu Pengab, czyli wskaźnik koniunktury bankowej spadł do 33,3 pkt., czyli o 2,5 pkt. Powodem jest oczekiwany mniejszy napływ depozytów w grudniu, a także słabe perspektywy na styczeń i luty.

W opinii bankowców, ten rok był ciężki dla sektora, a przyszły wcale nie zapowiada się lepiej — wynika z badań IBOiR Pentor.

— Trudno zrozumieć ten pesymizm. Obecny rok, sądząc po spodziewanych zyskach, był jednym z lepszych dla sektora — uważa Andrzej Topiński, prezes ZBP.

Złe nastroje bankowców mogą wynikać z zawirowań politycznych, a także niepewnej sytuacji zawodowej wielu z nich. Nadal w trakcie łączenia i restrukturyzacji jest kilka banków, już szykują się nowe fuzje. To być może właśnie powoduje niechęć do inwestorów zagranicznych. 40 proc. badanych uznało, że minister resortu skarbu postąpił słusznie występując o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej PZU z Eureko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bankowcy nie wierzą w siłę sektora