Bankowiec za sterami Open Finance

opublikowano: 24-04-2018, 22:00

Menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej ma uzdrowić biznes pośrednika.

Joanna Tomicka-Zawora, menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej, ma uzdrowić biznes pośrednika. 

 Z artykułu dowiesz się: 

  • jakie ma plany i kiedy zrewiduje strategię firmy, 
  • jak się zmienią kanały sprzedaży produktów finansowych 
  • czy Open Finance weźmie udział w konsolidacji rynku

 

 

Joanna Tomicka-Zawora formalnie przejęła stery w Open Finance od Przemysława Guberowa 11 kwietnia. Do największej firmy pośrednictwa finansowego w Polsce wniosła ponad dwudziestoletnie doświadczenie w bankowości — przez ostatnich osiem lat zasiadała w zarządzie Credit Agricole, wcześniej piastowała stanowiska dyrektorskie w Millennium i Citi Handlowym. Nowa szefowa ma pomóc wyjść na prostą grupie Open Finance, która w zeszłym roku odnotowała 18,2 mln zł straty netto przy wyniku skonsolidowanym EBITDA 42,9 mln zł (+ 281,6 proc. w porównaniu z 2016 r). Poznaje teraz firmę i pracowników — nie tylko najwyższego szczebla. Dlatego od dwóch tygodniu podróżuje po kraju i odwiedza placówki. W najbliższych miesiącach zrewiduje strategię spółki. Nie wierzy,że można uzyskiwać stabilne wyniki bez dobrych relacji z klientami. Zmiany w firmie zaczyna od budowania zdalnych kanałów sprzedaży. Platforma internetowa ma być gotowa w ciągu roku.

NA WŁASNE OCZY: Joanna Tomicka-Zawora nie przyszła do Open Finance z gotowym planem zmian w spółce. Nowa szefowa zaczyna od poznawania firmy — od dwóch tygodni przemierza kraj, odwiedzając placówkę po placówce. Zapewnia, że rewolucji nie będzie.
Fot. Marek Wiśniewski

— Obecnie za największą barierę rozwoju uważam technologię. Klient oczekuje, że zrobi zakupy szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. Chcemy mu to umożliwić — dlatego pracujemy nad platformą online, gdzie będziemy sprzedawać proste produkty finansowe, m.in. niewielkie kredyty gotówkowe i ubezpieczenia — mówi Joanna Tomicka-Zawora.

Świeżo upieczona prezes zamierza utrzymać rozwiniętą sieć kilku tysięcy ekspertów finansowych, działających w całym kraju. Internet ma być wyłącznie uzupełnieniem tradycyjnej sprzedaży.

— Rynek pośrednictwa nadal będzie się rozwijał. Mimo że klienci są coraz bardziej wyedukowani, wciąż potrzebują kompleksowej obsługi w przypadku zakupu kredytów hipotecznych czy produktówinwestycyjnych. Idąc do pośrednika finansowego, kupujemy przede wszystkim czas i wygodę — dlatego chcę rozwijać ten model biznesowy. Będziemy kłaść jeszcze większy nacisk na zażyłe relacje z klientami, o które Open Finance dba od lat — deklaruje Joanna Tomicka-Zawora.

Rynek pośrednictwa czeka konsolidacja, podobnie jak bankowość i ubezpieczenia. Taki scenariusz pisze Joanna Tomicka-Zawora na najbliższe lata. Sama jednak zaprzecza, aby miała w planach przejęcie konkurencyjnej spółki lub fintechu. Obecnie koncentruje się na synergii pomiędzy Open Finance a takimi spółkami z grupy jak Home Broker (pośrednik na rynku nieruchomości) czy Noble Funds (towarzystwo funduszy inwestycyjnych). Pilnie obserwuje też ważne dla rynku finansowego regulacje prawne. Z nadzieją patrzy na RODO i PSD2 — dyrektywy, które uregulują kwestię ochrony danych osobowych i otwartej bankowości.

— Upatruję w nich możliwości biznesowych. W odróżnieniu od większości przedsiębiorców patrzę na te regulacje przez pryzmat zysków, nie wyłącznie kosztów. Zamierzam wykorzystać otwarty system ochrony danych i zarządzania nimi przez klienta, ale jest za wcześnie na szczegóły — mówi prezes Open Finance.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane