Bankructw coraz mniej

opublikowano: 13-05-2014, 00:00

W tym roku może upaść rawie o 12 proc. mniej irm niż rok temu prognozuje Korporacja bezpieczeń Kredytów ksportowych.

W kwietniu sądy ogłosiły upałość 70 przedsiębiorstw — inormuje KUKE na podstawie anych z Monitora Sądowego Gospodarczego. To o 11,1 proc. ięcej niż w miesiąc wcześniej, le prawie o 16 proc. mniej niż ok temu. Wśród kwietniowych ankrutów 51 podmiotów było rowadzonych w formie spółek rawa handlowego, a pozostałe 9 to jednoosobowe działalnoci. Na pierwszym miejscu pod zględem liczby bankructw wciąż znajduje się branża budowlana, ale natężenie upadłości w ciągu miesiąca się zmniejszyło. Na drugie miejsce awansowała branża produkująca maszyny i urządzenia, gdzie natężenie upadłości znacznie wzrosło.

Zdaniem KUKE, to echa wydarzeń sprzed roku. Na trzecim miejscu jest produkcja wyrobów z drewna, gdzie problemy są efektem kłopotów budownictwa. Spore problemy ma również w ostatnim czasie magazynowanie i działalność pocztowa. Najmniejsze natężenie upadłości dotyczy farmacji i leków, wytwarzania i przetwarzania koksu i rafinacji ropy naftowej oraz górnictwa. Rok temu najwięcej firm upadało w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, produkcja mebli była na drugim miejscu, a budowlanka na trzecim. W porównaniu z ubiegłorocznym kwietniem istotny spadek natężenia upadłości można odnotować m.in. w edukacji, branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, górnictwie i wydobyciu piasku, produkcji wyrobów z papieru, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz branży meblarskiej.

Zdaniem KUKE, w tym roku na drodze prawa upadłościowego i naprawczego działalność zakończy około 787 firm, co oznacza spadek o 11,2 proc. w porównaniu z 2013 r., kiedy to zbankrutowało 886 przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu