Bankrutów coraz więcej

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Rosną problemy z wypłacalnością małych podwykonawców z branży budowlanej. Głównym powodem jest odwrócony VAT.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku upadło 591 przedsiębiorstw — informuje Euler Hermes. To o 17 proc. więcej niż rok temu. W samym sierpniu bankrutów było 80, a ich łączny obrót wyniósł około 1,9 mld zł. Zatrudniali oni 2 tys. osób. Zdaniem ubezpieczyciela wzrost problemów z wypłacalnością będzie następował również w kolejnych miesiącach. Wpływają na to kontrole podatkowe.

— Bardziej wnikliwe podejście do rozliczeń wyciąga na światło dzienne sytuacje sprzed kilku lat. Ponadto odbija się na kontrahentach przedsiębiorców, w przypadku których te rozliczenia zostały zakwestionowane, ponieważ oni też są weryfikowani — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Najwięcej bankrutów działało w branży usługowej. Sporo było także w budowlance, gdzie niewypłacalne okazały się przede wszystkim mniejsze firmy będące podwykonawcami. Głównym powodem bankructwa był odwrócony VAT.

— Tacy przedsiębiorcy z jednej strony otrzymują zlecenia od głównych wykonawców, jednak zanim zainkasują pierwsze raty za realizację, z własnych pieniędzy finansują koszt VAT użytych materiałów. Nie mogą go refakturować, tylko muszą czekać na zwrot z urzędów skarbowych, co z reguły trwa dłużej niż i tak niezbyt szybki spływ należności od zleceniodawcy. W efekcie wielu głównychwykonawców napotyka problem schodzących z placów budów czy niepodejmujących obowiązków podwykonawców. Oferują oni wynajęcie swojego sprzętu, ale nie podejmują się niemożliwej z powodów finansowych realizacji kompleksowej usługi — tłumaczy Tomasz Starus.

Jego zdaniem, kwestia odwróconego podatku VAT oznacza konieczność kredytowania jego wartości przez relatywnie najsłabszych pod względem kapitalizacji uczestników rynku budowlanego. Zwraca też uwagę, że istotnie na kondycję budowlanki wpływają problemy rosnących kosztów materiałów i zatrudnienia pracowników.

21 Tyle firm z branży budowlanej zbankrutowało w sierpniu tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu