Bartosz Biernat na czele zespołu prokuratorów ds. śledztwa ws. Polnord

  • PAP
opublikowano: 07-12-2020, 13:46

Zespołem prokuratorów, który zajmie się zajmie się śledztwem ws. wyprowadzenia prawie 93 mln zł z giełdowej spółki Polnord, pokieruje prok. Bartosz Biernat - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Fot. Krystian Maj/FORUM
Fot. Krystian Maj/FORUM

Wcześniej w poniedziałek PAP podała, że postępowaniem ws. wyprowadzenia pieniędzy z Polnord zajmie się zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu. Jak dowiedziała się PAP, zespół ten został powołany w związku z pozyskaniem nowych dowodów po przeszukaniach u podejrzanych w śledztwie. Prokuratorzy będą też koordynować działania związane z prowadzonym postępowaniem.

W informacji przekazanej PAP prok. Bialik potwierdziła te doniesienia. Jak poinformowała, w skład prokuratorskiego zespołu weszli prokuratorzy z różnych jednostek prokuratury z całego kraju. Podkreśliła, że są to śledczy o "olbrzymim doświadczeniu w prowadzeniu skomplikowanych spraw gospodarczych".

Bialik poinformowała też, że na czele zespołu stanie Bartosz Biernat, prokurator z 20-letnim stażem, który specjalizuje się w sprawach o charakterze gospodarczym, w tym przestępstwach popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze.

"Doprowadził m.in. do skazania 28 członków grupy z Dolnego Śląska, która wyłudziła ze Skarbu Państwa zwrot nienależnego podatku VAT w wysokości niemal 63 mln zł. Jest znany ze skrupulatności i dociekliwości, za co został uhonorowany m.in. nagrodą dla najlepszego prokuratora w konkursie +Złote Paragrafy+ organizowanym przez +Dziennik Gazetę Prawną+" - wskazała rzeczniczka PK.

Jak podkreśliła, powoływanie zespołów prokuratorów jest praktyką stosowaną w przypadku wielowątkowych i trudnych postępowań, w szczególności gospodarczych. Zwróciła przy tym uwagę, że do zespołów są powoływani prokuratorzy dysponujący odpowiednią wiedzą merytoryczną i bogatym doświadczeniem. "Tworzenie zespołów śledczych umożliwia sprawne prowadzenie postępowań przygotowawczych przy zachowaniu najwyższego merytorycznego poziomu zapadających w nich decyzji procesowych" - dodała prok. Bialik.

Postępowanie prowadzone przez poznańską prokuraturę regionalną dotyczy dwóch wątków – zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej według śledczych cenie niespełna 27 mln zł. Jak przekazała prok. Bialik, akta śledztwa liczą już 110 tomów.

W połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie prawie 93 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord zatrzymano 12 osób, w tym adwokata Romana Giertycha. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane