Bazy danych pozostaną te same

Kamil Kosiński
05-11-2003, 00:00

Polscy producenci nie kwapią się do przygotowywania swoich produktów do funkcjonowania w wielu środowiskach.

Zagraniczni producenci systemów ERP często przygotowują je do współpracy z kilkoma bazami danych. Dotyczy to z reguły pakietów kierowanych do większych firm, ale krajowi producenci nawet jeśli walczą o przynajmniej niektóre z takich kontraktów, to swoje aplikacje ściśle wiążą z jedną bazą danych.

W najbliższych miesiącach nie należy się pod tym względem spodziewać przełomu.

— Chcemy się koncentrować na ulepszaniu funkcjonalności naszych produktów. Utrzymywanie aplikacji przygotowanych do pracy z kilkoma bazami danych nic pod tym względem nie zmienia, a jest do tego bardzo kosztowne — twierdzi Zbigniew Rymarczyk, prezes CDN, oferującego systemy XL i Egeria.

Podobnego zdania jest szef Macrosoftu, który sprzedaje swój system wyłącznie z własną bazą danych. Ma też za sobą nieudany eksperyment z oferowaniem go w wersji dla środowiska Informix. Choć taka wersja systemu Skid powstała, to zainteresowanie nią jest żadne.

— Z punktu widzenia producenta aplikacji wspomagającej zarządzanie, wersja tego samego systemu, współpracująca z każdą następną bazą danych, to często zupełnie nowy produkt. Decyzja o umożliwieniu podłączenia bazy danych kolejnego producenta wymaga zmian w aplikacji, a przez to kosztuje. Te koszty zawsze muszą obciążyć klienta — wyjaśnia Sławomir Kosz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Bazy danych pozostaną te same