BBC rozda milion mikrokomputerów

PAP
opublikowano: 16-07-2015, 09:45

Każdy uczeń siódmej klasy w Wielkiej Brytanii otrzyma w październiku mikrokomputer Micro Bit do nauki podstaw programowania. W ramach akcji BBC łącznie rozdanych zostanie milion tego typu urządzeń.

Mikrokomputery zostaną rozdane w ramach ogólnonarodowej akcji BBC Make it Digital mającej na celu promocję nauki programowania wśród brytyjskich dzieci i młodzieży. Mierzący 4 na 5 cm Micro Bit ma 25 diod LED, wbudowany kompas, jest wyposażony m.in. w technologię Bluetooth.

"Z tym urządzeniem można robić bardzo wiele rzeczy (...). To jest coś, co wpisuje się w życie szkoły i pomaga nauczycielom w realizacji celów edukacyjnych. Dzięki Micro Bit można uczyć podstaw programowania. Można je zaprogramować np. na wyświetlanie swojego imienia (...). Chcemy, by najpierw Micro Bit dostali nauczyciele, to ważne by poznali jego potencjał" - mówi PAP dyrektorka BBC Learning Sinead Rocks.

Akcja BBC porównywana jest do BBC Micro, podobnej inicjatywy z lat 80. XX w. przeprowadzonej w celu oswojenia Brytyjczyków z pierwszą falą komputerów osobistych. BBC Make it Digital ma osiągnąć podobny cel i pomóc Wielkiej Brytanii wejść w epokę cyfrową. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w przyszłości uda się doprowadzić do sytuacji, w której umiejętności cyfrowe będą równie rozpowszechnione jak dzisiaj umiejętność pisania.

W ciągu najbliższych 5 lat Wielka Brytania będzie się mierzyć z niedoborem ok. 1,4 mln wykwalifikowanych pracowników w branży technologii cyfrowych - alarmuje BBC, powołując się na wyniki badań Digital Sector Skills Assessment ogłoszonych przez Parthenon Analysis w sierpniu 2014. Aby zmierzyć się z przewidywanymi trudnościami i pomóc rozbudzić w młodych ludziach zainteresowanie programowaniem i technologiami cyfrowymi, główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ogłosił ogólnonarodową akcję pod nazwą Make it Digital.

youtube
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane