BBI Development zaczyna budować

KSA
opublikowano: 03-12-2008, 00:00

Pionierski projekt mieszkaniowy funduszu wreszcie rusza. Spółka zbiła ceny za wykonawstwo i dostała kredyt.

Pionierski projekt mieszkaniowy funduszu wreszcie rusza. Spółka zbiła ceny za wykonawstwo i dostała kredyt.

BBI Development (BBID) zapewniał inwestorów, że jesienią zacznie budować na warszawskim Mokotowie Dom na Dolnej — pionierski projekt deweloperski. I de facto dotrzymał słowa, bo początek astronomicznej zimy dopiero przed nami. Pierwotnie zarząd zapowiadał jednak, że generalny wykonawca zostanie wybrany do końca września, a prace budowlane ruszą w drugiej połowie października.

— Negocjacje były bardzo trudne, i to z naszej strony, bo wymagaliśmy od oferentów ceny, która będzie uwzględniała sytuację na rynku budowlanym w 2009 r. Nigdy nie przepłacamy, a lokalizacja i prace budowlane to ponad 80 proc. budżetu — tłumaczy Radosław Świątkowski, członek zarządu BBI Development.

Ostatecznie wybrano spółkę Łucz-Bud z Radomia. Otrzyma za prace 17,7 mln zł, czyli około 4,4 tys. zł za mkw. powierzchni użytkowo-mieszkalnej (PUM).

— W porównaniu z pierwotnymi ofertami uczestników przetargu, udało nam się zaoszczędzić około 1 tys. zł na 1 mkw. PUM. Duża w tym zasługa Juvenesu, naszego partnera strategicznego — przyznaje Radosław Świątkowski.

Michał Sztabler w poniedziałkowym raporcie DM PKO BP ocenił jednak, że ta obniżka może nie być wystarczająca, by utrzymać zakładaną marżę przy obecnym trudnym rynku. Zarząd spółki jest mimo wszystko spokojny o projekt.

— Wydatki na nieruchomość i prace budowlane to w sumie mniej niż 5,5 tys. zł na 1 mkw. PUM, a BBID otrzymuje wypłatę z dochodów spółki celowej jako pierwszy. Zakładana stopa zwrotu będzie osiągnięta — uspokaja Radosław Świątkowski.

Spółka celowa ma podpisanych siedem przedwstępnych umów sprzedaży, kolejnych osiem lokali jest zarezerwowanych. W projekcie jest łącznie 49 mieszkań.

— Pieniądze klientów są bezpieczne, bo trafiają na rachunek powierniczy — wciąż niewielu deweloperów decyduje się na taki ruch. Poza tym ceny mieszkań w Domu na Dolnej są atrakcyjne w porównaniu z konkurencyjnymi projektami — wylicza zalety Radosław Świątkowski.

Obecnie mieszkania są sprzedawane po 8-13,5 tys. zł brutto za mkw. BBI Development przekonuje, że nie spieszy mu się ze sprzedażą (budowa będzie ukończona za 1,5 roku) i prawdopodobnie pod koniec realizacji ceny będą wyższe. Spółka ma kredyt na sfinansowanie całości inwestycji — i to przyznany w trudnych czasach, bo pod koniec października.

Równie kameralny, choć luksusowy, budynek spółka chce postawić w Warszawie, gdzie działało kino Skarpa.

— Jeszcze przed świętami spodziewamy się prawomocnego pozwolenia na budowę Rezydencji Foksal. Jak tylko je otrzymamy — przystąpimy do wyboru generalnego wykonawcy — mówi Radosław Świątkowski.

Rozpocznie się też sprzedaż mieszkań, ale ze względu na sposób księgowania nie będzie to miało jeszcze wpływu na wyniki BBI Development. Spółce uda się jednak zakończyć ten rok zyskiem netto dzięki sprzedaży części udziałów w projekcie deweloperskim w Szczecinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane