Będą tanieć akcje Biurosystemu

Tadeusz Stasiuk
27-11-1998, 00:00

Będą tanieć akcje Biurosystemu

Łódzki Biurosystem jest kolejną spółką giełdową, która została zmuszona przeprowadzić korektę swoich planów finansowych na 1998 rok. Zarząd spółki obniżył zarówno prognozę przychodów, jak i zysku netto.

MAJOWE szacunki zakładały osiagnięcie przez Biurosystem przychodów ze sprzedaży na poziomie około 33 mln zł. Zysk netto miał zamknąć się kwotą równą 1,4 mln. W porównaniu z rokiem 1997 oznaczało to wzrost dynamiki sprzedaży o 37 proc., a zyku netto o ponad 100 proc. Te optymistyczne założenia zostały jednak zweryfikowane przez sytuację na rynku. W wyniku znacznego spadku popytu na kasy fiskalne, na co wpływ miało zmniejszenie zamówień ze strony jednostek budżetowych, spółka nie mogła sprzedać tyle wyrobów co zamierzała. Dodatkowo niekorzystny wpływ na osiągane przez Biurosystem wyniki miał wzrost konkurencji na rynku wewnętrznym. Zagrożeniem dla spółki okazały się duże supermarkety (np. Office Depot), które wymusiły duży spadek cen, co odbiło się na obniżeniu rentowności sprzedaży.

NOWE prognozy zakładają, że spółka wypracuje w tym roku zysk netto wysokości 890 tys. zł, przy sprzedaży na poziomie 27,5 mln zł. Oznacza to obniżenie wcześniejszych prognoz o ponad 16 proc. w przypadku wyniku netto i o prawie 40 proc. dla sprzedaży.

BIORĄC pod uwagę wyniki po dziesięciu miesiącach (sprzedaż 21,4 mln zł, zysk netto 0,12 mln zł) można jednak wątpić, czy i te założenia zostaną spełnione.

PRZEDMIOTEM działalności Biurosystemu jest handel materiałami i urządzeniami biurowymi. Sprzedaż koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach fiskalnych, powielających i piszących (ksera i maszyny do pisania), środkach łączności (telefony i faksy), materiałach eksploatacyjnych oraz wyposażenia biur. Oprócz podstawowej działalności spółka zajmuje się także świadczeniem usług z zakresu doradztwa technicznego i informatycznego.

BIUROSYSTEM działa jedynie na terenie kraju, koncentrując się na obszarze centralnej Polski. Tu posiada najbardziej rozbudowaną sięć dystrybucji. Największe znaczenie dla spółki ma w dalszym ciągu rynek łódzki, który generuje ponad 50 proc. przychodów. Ograniczona chłonność zdobytych rynków nie pozwala już jednak spółce na dalszy dynamiczny wzrost. Z tego względu zarząd powziął plany dyweryfikacji działalności spółki, rozbudowania dotychczasowej sieci sprzedaży i ekspansji na kraj.

W KRĘGU zainteresowań spółki znajduje się obecnie budownictwo mieszkaniowe, tzw. deweloperka. W tym celu została zakupiona parcela w Warszawie, na której zostaną zbudowane mieszkania o łącznej powierzchni nie przekraczającej 15 tys. metrów kwadratowych.

AKCJE spółki zadebiutowały na warszawskiej giełdzie na rynku równoległym 7 listopada 1997 roku. Pierwsze notowanie nie wypadło zbyt okazale i zakończyło się ponad 8-proc. stratą. W swojej giełdowej historii walory spółki jeszcze nigdy nie zbliżyły się do ceny emisyjnej, którą ustalono na 22 zł. Najwyższy kurs, jaki zanotowano na tych papierach w końcu maja, wyniósł 20,40 zł, o 1 proc. więcej niż kurs pierwszego notowania. Obecnie, począwszy od września papiery Biurosystemu znajdują się w lekkim trendzie wzrostowym. W tym czasie ich wartość wzrosła o blisko 30 proc. i oscyluje teraz w granicach 14,50-15,30 zł.

PO OSTATNIEJ zmianie prognoz, zdaniem analityków, można spodziewać się ponownego załamania notowań i zwiększenia podaży akcji spółki. Wskaźniki rynkowe nie wyglądają najlepiej i świadczą o małym zainteresowaniu spółką przez inwestorów. Dowodzi tego poziom wskaźnika C/WK, który wynosi obecnie 0,81.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Będą tanieć akcje Biurosystemu