Będzie 1500 etatów

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Firma, w której 40 proc. ma General Electric, otworzy w Polsce centrum usług skierowane na rynek niemiecki. Może we Wrocławiu?

Genpact, firma tworząca centra usług, wchodzi do Polski.

— W tym roku otworzymy dwa centra: w Polsce i na Filipinach. Każde będzie zatrudniać 1500 osób — zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej w New Dehli Pramod Bhasin, prezes Genpact.

Jego wypowiedź cytuje indyjski portal Rediff.com.

— Centrum w Polsce firma otworzy w najbliższej przyszłości — dodaje Atul Sharma z firmy Genesis PR, obsługującej Genpact.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, polska spółka będzie szeroko rozumianym centrum usług, świadczącym również usługi teleinformatyczne. Już w tym roku ma zatrudniać 250 osób.

Już negocjują

Firma stworzona przez General Electric już rozpoczęła rozmowy w Polsce. W jej imieniu występuje Lesław Kuzaj, szef GE w Polsce, z którym niestety nie udało nam się wczoraj porozmawiać. Firma szuka lokalizacji i oczekuje pomocy publicznej. Dlatego inwestycja na pewno zostanie zlokalizowana w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych. Ponieważ w centrum zatrudnieni mają być specjaliści biegle znający język niemiecki, prawdopodobne wydają się takie lokalizacje, jak Poznań (tu centra usług mają już m.in. GlaxoSmithKline, KPMG) czy Wrocław (Hewlett-Packard i Volvo). W badaniu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, dotyczącym atrakcyjności inwestycyjnej, pierwsze miejsce pod względem lokalizacji usług zajmuje region warszawski, drugie centralny śląski, a trzecie — wrocławski.

Będzie wsparcie

Genpact może liczyć na wsparcie. Ostatnio o lokalizacji centrum finansowo-księgowego w Krakowie informował Shell. Firma, która wyda 27 mln zł, zatrudni początkowo 400, a docelowo 800 osób, otrzyma pomoc publiczną.

Wzrost przewidziany

Genpact zatrudnia 19 tys. osób. Ma centra usług w Indiach, Rumunii (ponad 80 osób), na Węgrzech (600 osób), Chinach, USA i Meksyku. Udziałowcy spółki (wcześniejsza nazwa firmy: GE Capital International Services) to GE oraz amerykańskie fundusze private equity General Atlantic Partners i Oak Hill Capital Partners, które za 500 mln USD odkupiły 60 proc. od GE w 2004 r. W tym roku spółka planuje 26-procentowy wzrost przychodów z 490 mln USD do 620 mln USD.

W Polsce centra usług (finansowo-księgowych i call center) otworzyło już niemal 40 międzynarodowych koncernów. Szacuje się, że pod koniec 2010 r. w tych placówkach znajdzie pracę 550 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy