Będzie mniej węgla i pracowników

Maria Trepińska
opublikowano: 20-06-2006, 00:00

Do końca czerwca ma być gotowa wstępna wersja nowego programu rządowego dla górnictwa. Bez prywatyzacji.

Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, zapewnił w Katowicach na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki, że do końca czerwca będą gotowe założenia strategii górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-10. W dokumencie nie będzie zapisów ani o prywatyzacji, ani o konsolidacji.

— Program nie będzie przesądzał połączenia Kompanii Węglowej (KW) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) — mówi Paweł Poncyljusz.

Zapowiedź cięć

Program przesądzi, jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel i koks. W 2005 r. kopalnie wydobyły 90 mln ton węgla. Ponad 3,5 mln ton leży na zwałach. Według wiceministra, konieczne będzie cięcie mocy produkcyjnych, co może oznaczać zamykanie kopalni. Konieczna będzie redukcja zatrudnienia, które wynosi 123 tys. osób. Cięcia mają dotknąć administrację.

Niezagrożony projekt

Z końcem roku kończy się obowiązywanie ustawy o restrukturyzacji górnictwa, konieczna więc będzie jej nowelizacja.

— Zgodnie z obecną ustawą, do końca czerwca KW powinna dostać w ramach dokapitalizowania do 45 proc. akcji Węglokoksu. Nie jest to szczęśliwe rozwiązanie — mówi wiceminister.

Niezagrożony jest projekt budowy grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). W jej skład wejdą koksownie: Wałbrzych, Zabrze i Przyjaźń z Dąbrowy Górniczej. Dotychczas JSW miała 88 proc. udziałów w Przyjaźni, od wczoraj ma kolejne 11 proc., które przekazał jej minister skarbu.

Według wstępnych prognoz ministerstwa górnictwo zarobi w tym roku około 0,5 mld zł, wobec 1,3 mld zł w 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie mniej węgla i pracowników