Będzie roaming krajowy

MEW
16-12-2005, 00:00

URTiP zakończył pracę nad projektem decyzji, która ułatwi wejście nowych operatorów komórkowych.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przygotował projekt decyzji nakazującej operatorom komórek wprowadzenie roamingu krajowego.

— Nałoży ona na operatorów telefonii komórkowej obowiązek udostępniania sieci dla Netii Mobile i operatorów wirtualnych (MVNO) — komentuje Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.

Dzisiaj projekt powinien zostać wysłany do urzędu antymonopolowego, który ma wydać decyzję do końca roku. Potem trafi do konsultacji środowiskowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że działający na rynku operatorzy komórkowi zaskarżą decyzję URTiP, co opóźni proces.

— Decyzja URTiP oznacza, że będziemy mogli przystąpić do negocjacji z operatorami. Powinno to ułatwić ustalenie stawek roamingu — mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Regulator przyjął też ofertę ramową Telekomunikacji Polskiej (TP) w sprawie dostępu do infrastruktury, a konkretnie kanalizacji kablowej. Ofertą są zainteresowani operatorzy kablowi. URTiP odrzucił natomiast ofertę TP na usługi powszechne. Wniosek TP, która jako jedyna złożyła ofertę, był wadliwy.

— Teraz regulator wyznaczy operatora, który ma świadczyć te usługi. Będzie to TP, bo ona ma największy udział w rynku. Ale to wydłuży cały proces o kilka miesięcy — mówi Jacek Strzałkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie roaming krajowy