Beksiński znowu w Warszawie

JB
opublikowano: 14-05-2018, 22:00

Entuzjaści surrealizmu nie rezygnują z walki o „sztukę wędrowną” — tym terminem można określić organizowanie czasowych ekspozycji prac Zdzisława Beksińskiego poza Sanokiem, Częstochową i Krakowem.

Entuzjaści surrealizmu nie rezygnują z walki o „sztukę wędrowną” — tym terminem można określić organizowanie czasowych ekspozycji prac Zdzisława Beksińskiego poza Sanokiem, Częstochową i Krakowem. Nieraz udaje im się w niej zwyciężyć. 20 maja jego twórczość zawita do Warszawy.

Fot. ARC

Wystawa „Beksiński — In hoc signo vices” jest projektem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i paryskiej Galerii Roi Dore. To trzecie wydarzenie tego formatu (pierwsze odbyło się w 1995, drugie — w 2004 r.). W muzeum będzie można obejrzeć 20 obrazów, niemal 30 zdjęć i tyle samo rysunków. Zdzisław Beksiński rozpoczął działalność artystyczną w latach 50. Jego prace charakteryzuje mroczna stylistyka, często kojarząca się z koszmarem. Tajemnica i fantazja, makabra skłaniająca do refleksji nad drobiazgiem — to tylko jedne z cech jego malarstwa. Nadrealizm Beksińskiego fascynuje kolejne już pokolenie marzycieli.

O jego niezwykłości mieszkańcy Warszawy oraz turyści będą mogli przekonać się nie tylko w maju — wystawa potrwa do 30 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JB

Polecane