Bełchatów II wstrzymany

Agnieszka Berger
18-04-2002, 00:00

Elektrownia Bełchatów wstrzymała przetarg na budowę bloku energetycznego o mocy 833 MW — tzw. Bełchatowa II, do czasu rozstrzygnięcia kwestii ewentualnej konsolidacji z El Opole i Turów. Koncepcja utworzenia tzw. BOT znalazła się w przyjętej na początku kwietnia przez rząd korekcie założeń polityki energetycznej. Według Ministerstwa Gospodarki, konsolidacja trzech elektrowni — taniego Bełchatowa z obciążonymi potężnymi kosztami finansowymi Opolem i Turowem — ma umożliwić rozwiązanie znaczącej części energetycznych kontraktów długoterminowych, które blokują rozwój rynku.

Uproszczone szacunki wskazują, że średnia cena energii z BOT mogłaby wynosić niespełna 128 zł za MWh, przy wolumenie sięgającym 1/3 rynku. Gdyby jednak rząd zdecydował się na kontynuowanie inwestycji w Bełchatów II, pojawiłyby się dodatkowe koszty, które spowodowałyby wzrost ceny bełchatowskiego prądu i uniemożliwiły skompensowanie wysokich kosztów Opola i Turowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bełchatów II wstrzymany