Belgijski deweloper rozpycha się na Wisłą

Emil Górecki
opublikowano: 06-04-2011, 00:00

CDI i Immobel, siostrzane spółki, na razie się nie łączą, ale będą realizować więcej wspólnych projektów.

CDI i Immobel, siostrzane spółki, na razie się nie łączą, ale będą realizować więcej wspólnych projektów.

Deweloper Centrum Development and Investments (CDI) sprzedał w lutym dwa budynki biurowe z funkcją handlową (Cedet-Smyk w Warszawie i Okrąglak w Poznaniu) za 30-40 mln EUR (90-120 mln zł). Kupił je siostrzany deweloper Immobel, specjalizujący się w projektach handlowych i mieszkaniowych (właścicielem 100 proc. CDI i 25 proc. Immobela jest Eastbridge Group). W ubiegłym tygodniu na konta CDI wpłynęło 76 mln EUR (296 mln zł) ze sprzedaży udziałów w warszawskich domach towarowych Wars-Sawa-Junior. Sprzedaż kolejnych projektów nie jest na razie planowana.

— Przygotowujemy się do zakupu nowych projektów oraz rozpoczynamy te, które już mamy w portfelu. Chcemy wykorzystać pojawiające się na rynku okazje do przejęcia projektów w sektorze handlowym, ale także biurowym i mieszkaniowym — mówi Beata Kokeli, członek zarządu i dyrektor handlowy CDI.

Ścisły związek

Mimo sprzedaży belgijskiemu Immobelowi Okrąglaka i Cedetu to CDI jest menedżerem projektu modernizacji. Prace właśnie ruszyły.

— Podobnej współpracy spodziewam się przy kolejnych projektach. Kadra Immobela w Polsce będzie na razie nieliczna i przyniesie tu biurowy i mieszkaniowy know-how. Cały proces inwestycyjny, administracyjny i budowlany będzie oparty na siłach CDI — tłumaczy Maciej Dyjas, szef Eastbridge Group.

Na czele polskiego biura Immobela stanął Bartłomiej Hofman, wcześniej związany z firmą Europolis z sektora biurowego. Czy ostatecznie dojdzie do połączenia CDI i Immobela?

— Na razie nie mamy tego w planach. Obie firmy współpracują na poziomie operacyjnym, ale możliwe że będą także współfinansować przynajmniej część projektów biurowych. Mamy nadzieję, że z upływem czasu ich współpraca będzie się zacieśniać. Przyszłość pokaże, jakie ostateczne formy organizacyjne przybierze — mówi Maciej Dyjas.

Z Brukseli na GPW

Eastbridge nosi się z zamiarem wprowadzenia Immobela na warszawską giełdę na przełomie 2011 i 2012 r. Deweloper jest już notowany na NYSE Euronext w Brukseli.

Modernizację katowickiego Supersamu (20 tys. mkw. powierzchni najmu) CDI chce rozpocząć na przełomie lat 2011 i 2012. Do końca roku dostanie pozwolenie na budowę dla Cedetu, a jesienią ruszy modernizacja domu handlowego Krakus (3,5 tys. mkw.) przy krakowskim rynku.

— Mamy już prawomocne pozwolenia na modernizację domu towarowego Katarzyna w Kielcach i Posejdonu w Szczecinie. Na razie jednak nie podpisaliśmy żadnych umów najmu, dlatego projekty czekają — mówi Beata Kokeli.

O około pół roku ma się opóźnić realizacja projektu Pasaż Victoria w Lublinie (19 tys. mkw.). Inwestor natrafił tu na opór konserwatora zabytków. Jednak warunki zabudowy dla tej działki i tak nie pozwoliłyby deweloperowi na zrealizowanie zaprojektowanego obiektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu