Belgowie oskarżają Francję o dyskryminację piwa

DI, PAP
opublikowano: 11-07-2013, 00:00

Belgijscy browarnicy przygotowują skargę do Komisji Europejskiej. Są oburzeni na francuski rząd, który podniósł w tym roku podatek akcyzowy na piwo nawet o 160 proc., ale nie zmienił stawek podatkowych na wino.

— Francuski rynek piwa jest w większości kontrolowany przez holenderskie, duńskie i belgijskie browary, i to w nich uderzył ten podatek. To problem „swobody przedsiębiorczości” gwarantowanej przez unijne prawo, dlatego wspólnie z The Brewers of Europe, organizacją zrzeszającą browarników, złożymy skargę do Komisji Europejskiej — mówi Sven Gatz, dyrektor Belgian Brewers. Po wprowadzeniu nowego podatku szklanka pilsa jest opodatkowana 10 razy wyżej niż kieliszek wina, a w przypadku piw klasztornych nawet 16 razy — skarżą się Belgowie. Francuski podatek uderzył w tę gałąź gospodarki także nad Sekwaną.

— Produkcja piwa we Francji w pierwszym kwartale tego roku spadła o 30 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. W pubach, kawiarniach i restauracjach cena piwa wzrosła średnio o 7 proc., a spożycie spadło o 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. W sklepach cena puszki lub butelki wzrosła średnio o 14 proc., a sprzedaż spadła o 3,5-4 proc. — mówi Simon Spillane z The Brewers of Europe.

Belgia produkuje 20 mln hektolitrów, z czego eksportuje 11 mln, w tym 3,5 mln do Francji. To 10 proc. francuskiego rynku. Problem dotyczy także browarów niemieckich (8 proc.) i holenderskich (6 proc.). Wprowadzony na początku 2013 r. we Francji wyższy podatek dotyczy wszystkich piw, które sprzedawane są na terenie tego kraju. Dla browarów produkujących powyżej 200 tys. hektolitrów piwa wzrósł o 160 proc., od 50 do 200 tys. o 75 proc., od 10 do 50 tys. o 120 proc., a poniżej 10 tys. — o 160 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu