Czytasz dzięki

Benzyna do pick-upa bez VAT

DI, PAP
opublikowano: 07-08-2013, 00:00

Pick-up to nie ciężarówka, ale można odliczać podatek od towarów i usług od kupowanego do niego paliwa.

Właściciele pick-upów mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa — potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi na interpelację. Wyjaśnił, że pick-upy są inaczej traktowane dla celów podatku akcyzowego, a inaczej dla podatku od towarów i usług. Z reguły ich właściciele mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa, tak jak właściciele samochodów ciężarowych, jeżeli tylko wykorzystują je w działalności opodatkowanej VAT, czyli głównie w działalności gospodarczej.

Zobacz więcej

FOT. mzacha/RGB Stock

Pojazdy te nie są jednak samochodami ciężarowymi w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym — wyjaśnił wiceminister. Poinformował, że nawet jeżeli pick-up ma homologację na samochód ciężarowy, nie świadczy to jeszcze o tym, że nie jest objęty podatkiem akcyzowym. Jednocześnie poinformował, że przeprowadzone kontrole wykazały brak zapłaty należnej akcyzy przez dilerów pick-upów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane