Benzyna stanieje

MZ
08-09-2005, 00:00

Dystrybutorzy raczej nie podniosą marż po obniżce akcyzy na paliwa. Ale nie wszyscy mówią o tym jednoznacznie.

Dawid Piekarz

rzecznik PKN Orlen

Stabilizacja cen paliw po uwolnieniu rezerw amerykańskich pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jeśli na światowych giełdach potrwa stabilna sytuacja, będziemy starali się zmniejszyć ceny o kwotę odpowiadającą obniżce akcyzy. Nowy cennik powinien pojawić się 15 września.

Marcin Zachowicz

Lotos

W ubiegłym roku, przy ostatniej obniżce akcyzy, Lotos opuścił ceny hurtowe dokładnie o tyle, o ile zmniejszył się podatek. Podobna obniżka została wprowadzona na stacjach własnych koncernu. Jeżeli sytuacja na rynku w połowie września się nie pogorszy, obniżymy ceny hurtowe benzyn o 25 gr za litr. Powinno to doprowadzić do spadku cen benzyny na stacjach o blisko 30 gr.

Dorota Adamska

BP Polska

Zapowiedziane cięcie akcyzy może nie przełożyć się na obniżkę cen paliw na stacjach. Stacje dysponują paliwem z wcześniejszych dostaw, nie można więc mówić o możliwości szybkich obniżek cen. Także ze względu na gwałtowne i trudne do przewidzenia zmiany na giełdach światowych trudno pokusić się o prognozy dotyczące kosztów paliw i cen detalicznych.

Wiesława Łukasik

Statoil Polska

Na razie za wcześnie mówić o jakichkolwiek decyzjach w związku z obniżką akcyzy. Spodziewamy się, że rynek znajdzie nowy poziom ceny detalicznej, która uwzględni minimalną akceptowalną marżę detaliczną. Uwzględnimy to, podejmując decyzje o nowych cenach paliw na rynkach lokalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Benzyna stanieje