Beta ETF WIG20TR zadebiutuje na GPW

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 06-01-2019, 22:00

7 stycznia 2019 r. przejdzie do historii GPW jako dzień debiutu czwartego funduszu ETF. Będzie nim Beta ETF WIG20TR.

Beta ETF będzie bazował na indeksie WIG20TR, czyli dochodowym (np. uwzględniającym dywidendy) wariancie WIG20. Powstanie ETF może pobudzić zainteresowanie nieco zapomnianym indeksem, który niebawem obchodził będzie swoje szóste urodziny. Nowy ETF nie będzie wypłacał inwestorom dywidend — ich wartość zwiększa wartość indeksu WIG20TR i tak samo będzie akumulowana w wartości certyfikatów funduszu. Obecna wartość indeksu WIG20TR to niespełna 4000 pkt. Wyjściowa wartość certyfikatów będzie 100 razy mniejsza, dzięki czemu mają być one atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych.

Co istotne, Beta ETF WIG20TR będzie dokonywał tzw. „replikacji fizycznej” — fundusz faktycznie skupował będzie akcje wchodzące w skład indeksu. Alternatywną metodą funkcjonującą w świecie ETF jest „replikacja syntetyczna” (stosowana przez trzy dostępne do tej pory na GPW fundusze obsługiwane przez Lyxora), w ramach której w portfelu funduszu mogą znajdować się inne aktywa niż w indeksie bazowym, a celem zarządzającego jest jedynie osiągnięcie odpowiedniej stopy zwrotu (co zapewniać może swap z innym podmiotem). Twórcy Beta ETF WIG20TR przekonują, że maksymalna opłata za zarządzanie wyniesie 0,5 proc. To zdecydowanie mniej niż w przypadku inwestowania w „tradycyjnych” TFI. ETF na WIG20TR nie ma być ostatnim tego typu produktem, który zaoferowany zostanie polskim inwestorom.

„Beta ETF WIG20TR otwiera serię funduszy ETF tworzonych w oparciu o polskie prawo i podlegających nadzorowi KNF, których celem inwestycyjnym będzie replikowanie najważniejszych indeksów giełdowych w Polsce i na świecie” — czytamy w komunikacie GPW.

W ogłoszonej w czerwcu 2018 r. strategii GPW zapowiadała m.in. przygotowanie indeksów sektorowych do pełnienia funkcji bazowej dla ETF. Z myślą o ETF przyspieszony został już indeks mWIG40.

— Wierzę, że współpraca przy rozwijaniu rynku ETF-ów szybko przyniesie efekty w postaci przyciągnięcia nowych inwestorów polskich i międzynarodowych na nasz rynek kapitałowy. W planach mamy kolejne działania wspierające zarówno edukacyjnie, jak i marketingowo rozwój rynku ETF-ów w Polsce. — dodaje Marek Dietl.

Wprowadzenie nowych funduszy ETF to kolejny krok w kierunku udostępnienia polskim inwestorom możliwości taniego inwestowania pasywnego. W trend ten wpisuje się m.in. uruchomienie przez PZU internetowej platformy sprzedaży funduszy czy przyjęcie przez rząd ustawy wprowadzającej „polskie REIT-y”. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu