BetaMed zagra o seniorów w Las Vegas

  • Alina Treptow
opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Firma specjalizująca się w opiece domowej rusza na podbój Nevady. W Polsce też będzie się rozwijać.

Wyjazdy polskich przedsiębiorców, organizowane przez Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą (PAIG), przynoszą efekty. BetaMed, czołowy gracz na rynku opieki domowej, planuje powtórzyć sukces z Polski za Wielką Wodą. Amerykański sen chce spełnić w stanie znanym z Las Vegas, rzeki Kolorado i Sierra Nevada.

BetaMed, zarządzany przez Beatę Drzazgę,zajmie się również rehabilitacją sportową. Pacjentów będzie przyjmować w nowym ośrodku w Chorzowie.
Zobacz więcej

NA SPORTOWEJ FALI:

BetaMed, zarządzany przez Beatę Drzazgę,zajmie się również rehabilitacją sportową. Pacjentów będzie przyjmować w nowym ośrodku w Chorzowie. M. LEGIERSKI-EDYTOR

— W tym roku planujemy otworzyć w Nevadzie firmę, która będzie specjalizowała się w opiece domowej. Obecnie trwają rozmowy na temat lokalizacji. Interesuje nas m.in. Las Vegas — informuje Beata Drzazga, prezes i założycielka BetaMedu. Na wybór kierunku miały wpływ relacje między przedsiębiorcami ze Śląska a biznesem z Nevady.

— Kontakty zostały nawiązane poprzez Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą, której jestem członkiem. Organizowaliśmy misje gospodarcze do Nevady, a przedstawiciele tego stanu odwiedzali nas. Do uruchomienia firmy namawiali mnie półtora roku — w końcu się skusiłam — mówi Beata Drzazga.

Bez pośpiechu

Ekspansję w USA BetaMed będzie prowadzić step by step. Zacznie od pilotażu, zatrudniając kilka osób. Jeśli model się sprawdzi, pomyśli o zwiększeniu skali.

— Ruch inwestorów obserwuje się raczej w drugą stronę. Amerykanie szukają celów inwestycyjnych w Polsce, gdzie rynek jest mniej nasycony i bardziej rozdrobniony — mówi Szymon Piątkowski, lider zespołu ds. ochrony zdrowia w dziale doradztwa biznesowego PwC.

Zastrzega, że bez znajomości szczegółów trudno ocenić projekt BetaMedu. Jego zdaniem, łatwiej jest na amerykańskim rynku telemedycznym.

— Dobrym rozwiązaniem byłoby wdrożenie w USA rozwiązaniatelemedycznego wykorzystywanego w opiece długoterminowej. Tamtejszy rynek jest dużo bardziej otwarty na tego typu narzędzia, nie ma też problemu z finansowaniem. Gdyby projekt sprawdził się w USA, można by go za kilka lat wprowadzić również w Polsce, kiedy pojawi się już finansowanie — uważa Szymon Piątkowski.

Import pacjentów

BetaMed nie rezygnuje też z rozwoju na polskim rynku. W Chorzowie realizuje inwestycję wartą ponad 100 mln zł. Działa już zakład opiekuńczo- -leczniczy.

— W ciągu 2-3 miesięcy otworzymy poradnie wielospecjalistyczne wraz z diagnostyką. Pracujemy też nad uruchomieniem części specjalizującej się w medycynie estetycznej — deklaruje Beata Drzazga. Do ośrodków całodobowej opieki nad seniorami i medycyny estetycznej BetaMed planuje przyciągnąć również pacjentów spoza Polski.

— Zainteresowani są pacjenci ze Szwecji, m.in. z polskimi korzeniami, oraz Polonia amerykańska — wymienia Beata Drzazga. Zdaniem Szymona Piątkowskiego, w opiece długoterminowej w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia. Zauważyli to również zagraniczni inwestorzy, którzy inwestują w Polsce. Na początku tego roku Orpea, francuski gigant, specjalizujący się w opiece długoterminowej, kupiła 90 proc. udziałów Medi-Systemu, grupy prowadzącej siedem ośrodków opieki nad seniorami.

Owoce misji

W Nevadzie szansę dostrzegła także poznańska spółka Superexpo.com, która — podobnie jak BetaMed — trafiła tam dzięki misjom organizowanym przez PAIG. W listopadzie świętowała otwarcie w Las Vegas. — Las Vegas jest największym ośrodkiem targowym w USA. Chcemy to wykorzystać — informuje Paweł Terlikowski z Superexpo.com. Jego zdaniem, szybki rozwój technologii internetowych sprawia, że tradycyjne imprezy targowe potrzebują „tunningu”. Superexpo przenosi tradycyjne targi do internetu, dzięki czemu klienci, którzy nie zdążyli obejrzeć wszystkiego, co ich interesuje, mogą to zrobić nawet po zakończeniu imprezy. — Oferujemy targowy odpowiednik street view Google’a, z narzędziami do komunikacji, nie tylko po zakończeniu targów, ale także w ich trakcie — mówi Paweł Terlikowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy