Beton Stal: emisje dla jednego z inwestorów
Najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy Beton Stalu, zwołane na 8 sierpnia, ma podjąć uchwały w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego poprzez emisję 300-500 tys. nowych akcji VII emisji oraz w sprawie wyemitowania 300 obligacji pięcioletnich zamiennych na akcje VI serii.
Projekty uchwał wskazują, że obie emisje skierowane zostaną tylko do jednego inwestora, który w ten sposób miałby szansę zostać głównym akcjonariuszem warszawskiej spółki. Pojawienie się nowego udziałowca byłoby bardzo wskazane, ponieważ Beton Stal nabrałby w ten sposób wyrazu i stałby się bardziej przejrzysty dla graczy giełdowych. W tej chwili lista zarzutów inwestorów wobec Beton Stalu jest długa — poczynając od mało klarownego akcjonariatu, a na niezbyt zrozumiałej działalności kończąc.
Nie wiadomo jednak, jak na propozycje zarządu zareagują udziałowcy Beton Stalu. Wcześniej (w czerwcu tego roku) nie zgodzili się oni na emisję obligacji, z kolei warunki uchwalonej w zeszłym roku emisji akcji mają zostać teraz zmienione poprzez wprowadzenie zapisu o wyłączeniu prawa poboru.
Według ustaleń „PB“, rozmowy w sprawie objęcia emisji prowadzone są z dwiema zagranicznymi firmami budowlanymi ze strefy niemieckojęzycznej.
Prawdopodobnie jedną z nich jest austriacki Strabag, który od kilku miesięcy współpracu- je z Beton Stalem i który w związku z przeciągającymi się negocjacjami w sprawie kupna Dromexu, może zdecydować się na nabycie udziałów w innej spółce.
Środki uzyskane z emisji w kwocie 33-35 mln zł Beton Stal zamierza przeznaczyć na rozwój grupy kapitałowej oraz zmniejszenie kwoty i struktury zobowiązań.