Bez bazy ani rusz

Urszula Zalewska
10-04-2006, 00:00

Projekty finansowane środkami z Brukseli są realizowane w Polsce od blisko dwóch lat. Brakuje jednak łatwo dostępnej informacji na ich temat.

Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych programów i funduszy pomocowych na swoich stronach internetowych ogłaszają spis szczęśliwców, którym udało się zdobyć dotację. Zwykle jest to jedynie lista z numerami wniosków i tytułami projektów, które niosą niewiele informacji o tym, czego dotyczą projekty.

— W Polsce brakuje bazy danych przedsięwzięć, do której każdy zainteresowany miałby swobodny dostęp. Nie chodzi o szczegółowe opisy, ale podstawowe informacje, np. przewidywany wzrost zatrudnienia — uważa Michał Gwizda, menedżer w dziale doradztwa finansowego Accreo, specjalizujący się w pomocy publicznej.

Tylko statystyka

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma taką bazę. Wykorzystuje ją jednak wyłącznie do celów statystycznych. Obecnie jest ręcznie aktualizowana co pół roku.

— W realizacji jest już projekt udostępnienia bazy danych w internecie dla wszystkich zainteresowanych, stworzenia na jej podstawie elektronicznej mapy projektów w Polsce oraz zautomatyzowania procesu aktualizacji. Powinna ona być dostępna na przełomie czerwca i lipca. Nie oznacza to jednak, że osoby zainteresowane nie mają w tej chwili dostępu do informacji o projektach objętych wsparciem — na stronach internetowych instytucji wdrażających są dostępne listy projektów zaakceptowanych do dofinansowania wraz z krótką informacją, czego one dotyczą — informuje Monika Niewinowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

I łatwiej, i przejrzyściej

Baza projektów byłaby przede wszystkim wygodnym źródłem informacji dla wszystkich myślących o wyścigu po unijne wsparcie. Krótkie opisy byłyby podpowiedzią, jakiego typu przedsięwzięcia mają szansę na wsparcie. A to mogłoby z kolei odciążyć urzędników, którzy zasypywani są pytaniami od wnioskodawców, często dotyczącymi najbardziej podstawowych zagadnień.

— Taka powszechnie dostępna informacja przyczyni się do przejrzystości systemu wyboru projektów — zwraca uwagę Michał Gwizda.

Nierzadko bowiem lista beneficjentów pomocy budzi emocje wśród wnioskodawców. Tak było na przykład po ogłoszeniu wykazu firm, które otrzymały wielomilionowe dotacje w ramach działania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, wśród których znalazł się m.in. KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Bez bazy ani rusz