Bez grantów na recykling

opublikowano: 15-10-2018, 22:00

Firmy, które stawiają na technologie odzysku odpadów, w tym roku nie będą mogły ubiegać się o granty na ten cel z NCBR.

Niedawno Komitet Monitorujący wprowadził zmiany w programie Inteligentny Rozwój (POIR). Jedna z nich dotyczy wygaszenia konkursu „Innowacyjny Recykling” (działanie 1.2 POIR). Rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podjęła taką decyzję m.in. z powodu małego zainteresowania przedsiębiorców tym programem.

W ubiegłorocznym konkursie spośród 27 firm, które stanęły w szranki o unijne wsparcie, rządowa agencja wybrała tylko 12. Dostały one łącznie 44 mln zł. Po dwa granty otrzymali przedstawiciele biznesu z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, Podkarpacia i Śląska, a po jednym — z województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego. W efekcie NCBR rozdzieliło tylko połowę budżetu przeznaczonego na program „Innowacyjny Recykling”.

Szanse na wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych miały firmy m.in. z sektorów metali nieżelaznych, szkła i ceramiki. Zwycięskie projekty dotyczą m.in. odzyskiwania wartościowych metali.

Bartosz Konopacki z biura prasowego NCBR zauważa, że powodem wygaszenia konkursu jest również szeroki wachlarz instrumentów finansowych dostępnych dla firm, które prowadzą prace B+R. Wśród nich wymienia m.in. „szybką ścieżkę”, czyli poddziałanie 1.1.1 POIR. O wsparcie z dotacyjnego hitu mali i średni gracze — działający w różnych branżach — mogą starać się do 14 grudnia.

Warto podkreślić, że „szybka ścieżka” jest ogłaszana kilka razy w ciągu roku i trwa zdecydowanie dłużej niż programy sektorowe. W tym konkursie wsparcie dostaje też większy odsetek firm. Każde przedsiębiorstwo może liczyć na dofinansowanie w wysokości80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dzięki temu agencja ogranicza ryzyko związane z podejmowaniem projektów B+R. NCBR umożliwia też finansowanie „szybką ścieżką” prac przedwdrożeniowych. W poprzednich naborach nie było pieniędzy na przetestowanie wyników prac B+R przed produkcją.

Budżet obecnej edycji programu dla innowatorów, którzy prowadzą projekty poza województwem mazowieckim, to 700 mln zł. Bartosz Konopacki zaznacza, że nowatorskie firmy z sektora recyklingu surowców mineralnych i drewna mogą liczyć również na wsparcie funduszy kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy