Czytasz dzięki

Bez wyceny ani rusz

DI, Rz
opublikowano: 09-11-2009, 09:45

Coraz więcej banków żąda od klientów wyceny nowych mieszkań, na które pożyczą im pieniądze. Obawiają się, że wiele ofert może mieć przeszacowane ceny.

Banki zaczęły więc samodzielnie wyceniać nieruchomości, na które udzielają kredytów lub żądać od klientów operatu szacunkowego przygotowanego przez licencjonowanych rzeczoznawców majątkowych - pisze "Rzeczpospolita". Banki chcą po prostu mieć pewność, że cena, jaką kupujący płaci za mieszkanie, odpowiada jego rzeczywistej wartości.

Zobacz więcej

Operat szacunkowy dla mieszkania kosztuje 400 – 500 zł, a dla domu 800 – 900 zł.

- Wiele banków oczekuje opłaty za wycenę nieruchomości już na etapie wniosku kredytowego. – Choć praktyka nie jest powszechna, to opłat trudno uniknąć, bo pobierają je banki, które obecnie najchętniej finansują zakup nieruchomości – uważa Halina Kochalska z Gold Finance.

Z danych tej firmy wynika, że operat szacunkowy dla mieszkania kosztuje 400 – 500 zł, a dla domu 800 – 900 zł. Cena może być wyższa, jeśli klientowi zależy na czasie. Natomiast w przypadku samodzielnych wycen mieszkań przez banki, a nie rzeczoznawców, trzeba się liczyć z wydatkiem w granicach 200 – 400 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Rz

Polecane