Bezpieczna ekspansja

ELŻBIETA URBAŃSKA, menedżer ds. relacji z klientami, biuro ubezpieczeń gwarantowanych przez skarb państwa KUKE
opublikowano: 30-10-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

Spore zainteresowanie cyklem seminariów organizowanych wspólnie z „Pulsem Biznesu” dotyczących potencjalnych rynków eksportowych pokazuje, że polskie firmy wciąż szukają nowych kierunków ekspansji. Szczególnie perspektywiczne dla polskiego eksportu wydają się kraje rozwijające się. Są to jednak rynki odległe, co sprzyja postrzeganiu ich jako niebezpiecznych. Trudno w takiej atmosferze przekonać się do współpracy z kontrahentem, a jeszcze trudniej odroczyć mu termin płatności. Tymczasem w tych krajach, podobnie jak na rynkach rozwiniętych, o konkurencyjności oferty eksportera coraz rzadziej decyduje cena. O jej atrakcyjności przesądzają oferowane warunki płatności, czyli właśnie odroczenie terminu zapłaty lub zapewnienie finansowania zakupów. Jednak decyzja o zaangażowaniu się we współpracę na takich warunkach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed ryzykiem braku zapłaty.

Zestaw produktów ubezpieczeniowych KUKE zarówno dla dóbr szybkorotujących, jak i inwestycyjnych zapewnia bezpieczeństwo wymiany handlowej. Ubezpieczenie daje pewność otrzymania zapłaty za dostarczony towar i wykonaną usługę, a także ułatwia podejmowanie decyzji o współpracy z nowymi odbiorcami. Ubezpieczone należności można również odsprzedać bankowi lub innej instytucji finansującej w ramach faktoringu lub forfaitingu.

W przypadku projektów o dużej wartości możliwość pozyskania finansowania z ubezpieczeniem KUKE jest często kluczem do realizacji. Szczególnym narzędziem w tym zakresie jest kredyt dla nabywcy — udzielany przez bank eksportera zagranicznemu importerowi na zakup towarów lub usług w Polsce. Dzięki temu narzędziu oferta na dostawy jest przedstawiana łącznie z propozycją finansowania. Analogiczne rozwiązania wykorzystywane są przez konkurentów naszych eksporterów, a zagraniczni kontrahenci coraz częściej ich oczekują. Realizacja dostaw z kredytem dla nabywcy wzmacnia skłonność do poszukiwania nowych rynków i nowych kontrahentów oraz wiarygodność na rynkach zagranicznych. Możliwość finansowania zakupu dóbr inwestycyjnych to często warunek zawarcia transakcji. Dla kontrahentów z krajów o ogromnym apetycie na rozwój pozyskanie dóbr inwestycyjnych na kredyt jest bardzo ważne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ELŻBIETA URBAŃSKA, menedżer ds. relacji z klientami, biuro ubezpieczeń gwarantowanych przez skarb państwa KUKE

Polecane