Bezpieczne na plusie

Michał Śliwiński
opublikowano: 06-10-2000, 00:00

Bezpieczne na plusie

Wrzesień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie upłynął pod znakiem deprecjacji prawie wszystkich indeksów i subindeksów rynkowych.

Jedynym znaczącym wyjątkiem na tle całego rynku jest indeks Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, który na bazie spekulacji związanej z walką o władzę w poszczególnych funduszach zwyżkował prawie o 4 proc. Natomiast reszta rynku traciła, podążając głównie za indeksem giełdy Nasdaq. Najwięcej straciły spółki utożsamiane bezpośrednio lub pośrednio z informatyką i telekomunikacją. W ślad za spadkami indeksu podążyły również jednostki uczestnictwa prawie wszystkich akcyjnych funduszy inwestycyjnych. Jedyny fundusz akcyjny, przynoszący zysk liczony za wrzesień, to fundusz prywatyzacyjny Korony o zmianie jednostki uczestnictwa wynoszącej 2,9 proc. Fundusz ten zainwestował swoje aktywa w akcje NIF i stąd wyróżniający się na tle całego rynku wynik.

Wrzesień dla bezpiecznych

Korona prywatyzacji z uzyskaną stopą zwrotu zajmuje pierwsze miejsce, natomiast następne pozycje dzierżą jednostki uczestnictwa funduszy lokujących swoje środki w instrumenty bezpieczne. Za instrumenty takie uważane są obligacje oraz bony skarbowe. Miniony miesiąc pod względem stóp zwrotu należał właśnie do tego typu funduszy. Pomimo tego, że zdecydowana większość przyniosła za ten okres dodatnie stopy zwrotu, to żaden z bezpiecznych funduszy nie wyróżnił się osiągniętą dodatkową stopą zwrotu. Oznacza to, że w skali roku wyniki za wrzesień nie odbiegają istotnie od wyników, jakie mógłby osiągnąć inwestor lokujący w podobne papiery na własną rękę.

Zagraniczne lepiej

Drugim funduszem akcyjnym, który osiągnął dodatnią stopę zwrotu był fundusz Pioneer 5. Nie można jednak w tym przypadku wysnuwać wniosków o wyjątkowym wyczuciu inwestycyjnym zarządzających środkami w tym towarzystwie, bowiem fundusz ten lokuje swoje aktywa poza giełdą warszawską. Stopa zwrotu liczona dla tego funduszu wynosi 0,54 proc. Inne fundusze inwestujące poza granicami Polski nie osiągnęły już dodatniej stopy zwrotu. CA IB Top Ameryka, w którego aktywach znajdują się akcje notowane zarówno w indeksie S&P jak i na rynku Nasdaq, stracił 5,03 proc. Inwestycje tego funduszu obejmują między innymi walory Microsoftu oraz Cisco, które znacząco traciły na wartości. Wynik inwestycyjny byłby jeszcze gorszy, gdyby nie wrześniowe umocnienie się dolara wobec złotego. Stracił również kolejny akcyjny fundusz lokujący za granicą — Skarbiec Net. W tym przypadku strata wyniosła 6,07 proc. Mimo wszystko na tle całego rynku funduszy akcyjnych są to jedne z lepszych wyników, tyle że nieporównywalne z wynikami towarzystw lokujących swoje środki w Warszawie.

Indeksowe najgorzej

Tego typu fundusze zanotowały straty oscylujące średnio na poziomie 10 proc. Największe odnotowały przede wszystkim fundusze indeksowe. Listę funduszy TFI, według wyników inwestycyjnych, otwiera i zamyka to samo towarzystwo — Korona. Właśnie ten fundusz indeksowy stracił we wrześniu najwięcej — 12,42 proc. Wynik ten jest lepszy od straty WIG 20, ale gorszy od straty WIG. Natomiast prawie idealnie w stosunku do swoich benchmarków traciły indeksowe Eurofundusze oraz CA IB renomowanych spółek. Dla pierwszych punktem odniesienia był WIG ze stratą 10,1 proc. wobec straty funduszu wynoszącej 10,18 proc., dla drugiego, w którego przypadku odniesieniem był WIG 20, strata funduszu wyniosła 11,66 proc. wobec 12,3 proc. dla indeksu. Po wynikach TFI można stwierdzić, że żaden w znaczący i istotny sposób nie przeważył swoich aktywów w stronę spółek teleinformatycznych, bowiem strata dla WIG Info wyniosła 14,5 proc., WIG Telekom 15,3 proc. zaś TechWIG — 16,4 proc.

Michał Śliwiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bezpieczne na plusie