Bezrobcie śrubuje historyczne minima

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu spadła do 6,3 proc. — wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeżeli potwierdzi je GUS, będzie to oznaczało, że przez miesiąc spadła o kolejne 0,3 pkt. proc. Kolejne, bo obecna seria spadków trwa od lutego. Wcześniej (w grudniu i styczniu) stopa poddała się efektom sezonowym i lekko rosła. 6,3 proc. podane przez resort pracy to poziom najniższy od listopada 1990 r.

W takich warunkach nie dziwi, że zbija się je coraz trudniej. W porównaniu z lutym, marcem i kwietniem 2017 r., tegoroczne spadki — zarówno stopy bezrobocia, jak też liczby zarejestrowanych bezrobotnych — są więc mniejsze (patrz wykres). Pod tegoroczną kwietniową redukcję podpięły się wszystkie województwa. Najbardziej dynamiczne zmiany zaszły w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie stopa w miesiąc skurczyła się o 0,7 pkt. proc., a liczba bezrobotnych spadła o 6,7 proc., a więc ponad 4 tys. osób. Sytuacji na tamtym rynku pracy nadal daleko jest do „ideału”. Na koniec kwietnia stopa bezrobocia wyniosła 11,1 proc. Na pocieszenie można jednak dodać, że to już jedyne województwo, które wyróżnia się dwucyfrowym wynikiem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu