Czytasz dzięki

BGK podaje rękę partnerstwu

Anna Pronińska
opublikowano: 16-09-2010, 00:00

Chcemy być centrum doradztwa dla krajowych projektów PPP — mówi prezes BGK. Nad kilkoma już pracuje.

Chcemy być centrum doradztwa dla krajowych projektów PPP — mówi prezes BGK. Nad kilkoma już pracuje.

W półtora roku od wejścia w życie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym ze świecą szukać projektów PPP, które zbliżają się do szczęśliwego finału. Według samorządowców i ekspertów, powodem jest m.in. brak jednostki koordynującej prace doradcze i prawne. Rozwiązanie może być na wyciągnięcie ręki.

— PPP jest metodą na przyspieszenie inwestycji, a Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przygotował się do wielu usług w tym modelu. Finansowanie jest jedną z nich. Jesteśmy też w stanie na zlecenia rządu czy samorządów doradzać i opiniować projekty w PPP — mówi Tomasz Mironczuk, prezes BGK, państwowego banku realizującego m.in. rządowe programy społeczno-gospodarcze.

BGK uczestniczy już w przygotowaniu kilku projektów. Których? Nie ujawnia. Zdaniem prezesa, szansą dla inwestycji w PPP może być restrukturyzacja tych przedsięwzięć, które wcześniej w partnerstwie nie wypaliły.

— W innych krajach zrestrukturyzowano źle prowadzone przedsięwzięcia. Stały się pożywką dla dobrych inwestycji — dodaje Tomasz Mironczuk.

Przyspieszyć partnerstwo chce też Ministerstwo Gospodarki, w którym zresz- tą powstała nowa ustawa o PPP.

— Partnerstwo powinno odgrywać coraz większą rolę, ale na razie nie działa tak jak byśmy sobie życzyli. Dlatego planujemy powołanie zespołu, który będzie je koordynował i przyspieszał, a także upowszechniał dobre praktyki PPP. Może dzięki temu stanie się jedną z najpopularniejszych metod finansowania inwestycji samorządów — mówi Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki.

O taką inicjatywę od dawna apelują m.in. przedstawiciele Banku Światowego. Na razie ministerstwu udało się stworzyć bazę projektów PPP — podmioty publiczne mogą tam zgłaszać realizowane przedsięwzięcia, a także same pomysły na inwes-tycje.

Do modelu PPP oraz koncesji na roboty i usługi budowlane (małe PPP) przymierzane są 220 projekty —szacuje Fundacja Centrum PPP. Natomiast Investment Support doliczył się w pierwszym półroczu 38 ogłoszonych postępowań w PPP i na koncesję. W całym roku 2009 było ich 41.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane