BGK wkrótce wybierze system informatyczny

Urszula Chojnacka
opublikowano: 15-05-2001, 00:00

BGK wkrótce wybierze system informatyczny

Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza w 2001 r. wybrać dostawcę scentralizowanego systemu komputerowego i przygotuje się do emisji obligacji wartości 150-200 mln zł. Planowany na ten rok zysk netto natomiast ma być o połowę niższy od ubiegłorocznego.

Jednym z najważniejszych zadań Banku Gospodarstwa Krajowego na ten rok jest wybór dostawcy systemu informatycznego.

— Prowadzimy negocjacje w sprawie pozyskania doradcy przy wyborze firmy, która dostarczy taki system. Powinniśmy je zakończyć w ciągu dwóch najbliższych miesięcy — ujawnia Ryszard Pazura, prezes BGK.

Wdrożenie scentralizowanego systemu informatycznego rozpoczęłoby się na początku 2002 r. Na razie trudno prognozować, jaka firma ma największe szanse na zdobycie kontraktu. Nie wiadomo również, jaką może on mieć wartość.

Obligacje i niższy zysk

BGK zamierza też pozyskać na rynku kapitałowym długoterminowe środki, które będą przeznaczone m.in. na działalność Krajowego Funduszu Mieszkaniowego zarządzanego przez BGK.

— Zdecydowaliśmy się przeprowadzić na początku przyszłego roku emisję obligacji wartości 150-200 mln zł — mówi Ryszard Pazura.

W 2001 r. bank zamierza wypracować około 70 mln zł zysku brutto. To prawie dwukrotnie mniej niż w 2000 r., gdy spółka zarobiła nieco ponad 130 mln zł.

— Zysk będzie niższy, ponieważ zgodnie ze strategią, zarządzane przez nas fundusze będą udzielały więcej preferencyjnych kredytów. Będziemy więc lokować mniej środków. Niższy zysk jest związany także ze zmianami w systemie zarządzania KFM. Jego działalność była dawniej w całości finansowana ze środków budżetu państwa, obecnie zaś tylko w części — wyjaśnia Ryszard Pazura.

W najbliższych latach BGK skupi się na rozbudowie sieci placówek. Projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim przewiduje nieodpłatne przekazanie BGK do końca 2002 r. zamiejscowych placówek NBP, działających w dużych miastach Polski. Na razie BGK ma zaledwie siedem placówek.

— Nasza strategia zakłada rozszerzenie sieci o główne miasta Polski. Przyłączenie do nas ponad 30 placówek NBP rozwiązałoby ten problem — tłumaczy prezes BGK.

Hipoteczny jak najszybciej

Być może jeszcze w tym roku będzie mógł rozpocząć działalność bank hipoteczny utworzony wspólnie z PKO BP. List intencyjny w tej sprawie spółki podpisały w ubiegłym roku. Największy polski detalista ma objąć w nim 75 proc. akcji, a 25 proc. — BGK.

— Latem wspólnie z PKO BP złożymy w Komisji Nadzoru Bankowego wniosek o zgodę na utworzenie banku hipotecznego — mówi Ryszard Pazura.

Pomysł dwóch polskich banków, w których strategicznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, wzbudził trochę kontrowersji. Pojawiły się głosy, że nowa instytucja może być uprzywilejowana i tym samym może być zagrożeniem dla wolnej konkurencji. Prezes BGK odpiera te zarzuty.

— Bank będzie działał zgodnie z zasadami komercyjnymi — zapewnia Ryszard Pazura.

Wcześniej w bank hipoteczny miał być przekształcony Bud-Bank należący do BGK.

— Zrezygnowaliśmy z tego pomysłu z powodu braku inwestorów i nie sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej. Wycofaliśmy się z projektu, ale nie z koncepcji. Stąd wspólny pomysł z PKO BP — dodaje Ryszard Pazura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / BGK wkrótce wybierze system informatyczny