Czytasz dzięki

BGK wspiera kontrakt eksportowy na rynek ukraiński

  • PAP
opublikowano: 17-10-2019, 11:03

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał ze spółką Feerum umowę wykupu wierzytelności dotyczącą polskiego eksportu na Ukrainę, poinformował w czwartek BGK. Kwota wierzytelności to ponad 12 mln euro, dodano.

Jak wyjaśniono w komunikacie, to już druga taka transakcja BGK i firmy Feerum. Spółka jest jednym z największych w Polsce i w Europie producentów kompleksowych zespołów suszarniczo - magazynowych. Firma podpisała kontrakt eksportowy na dostawę silosów z ukraińską firmą Epicentr K LLC. Umowa zawarta z BGK dotyczy wykupu wierzytelności z tytułu kontraktu.

"Pomagamy polskim eksporterom rozwijać biznes, obecnie jesteśmy z nimi w 69 krajach na sześciu kontynentach. Cieszy nas podpisanie kolejnej w historii programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu, umowy wykupu wierzytelności finansującej eksport na Ukrainę. W dodatku na sporą kwotę – ponad 12 mln euro. Jest to jedna z największych dotychczas zrealizowanych transakcji eksportowych BGK na rynku ukraińskim. Oferowane przez bank instrumenty wsparcia eksportu umożliwiają eksporterom przedstawienie importerowi lepszych warunków płatności i eliminują ryzyko finansowe związane z nieuregulowaniem przez importera zobowiązania" - wskazał ekspert ds. sprzedaży finansowania handlu w BGK Karol Rozenberg.

BGK tłumaczy, że wykup wierzytelności przez bank pozwala ograniczyć ryzyko braku zapłaty ze strony kontrahenta za realizację zlecenia. Pieniądze nie przekraczają granicy, a BGK wypłaca środki bezpośrednio na rachunek polskiego eksportera.

"To już nasza druga umowa wykupu wierzytelności z BGK. Wysokiej jakości produkt połączony z atrakcyjnym finansowaniem to naszym zdaniem klucz do sukcesu na wielu rynkach, w tym także na rynku ukraińskim. Finansowanie tego typu daje nam przewagę konkurencyjną w stosunku do firm z Europy Zachodniej" - podkreślił prezes Feerum Daniel Janusz.

Wierzytelności ubezpiecza Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Po stronie eksportera nie są wymagane inne zabezpieczenia, co jest - jak podkreślił BGK - ważnym ułatwieniem dla polskiego przedsiębiorcy.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy