BGŻ taniej pożyczy na dom

Paweł Zielewski
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

BGŻ taniej pożyczy na dom

W DÓŁ: BGŻ kierowany przez Michała Machlejda dołączył do banków, w których staniały kredyty mieszkaniowe. fot. BS

Bank Gospodarki Żywnościowej obniżył do 14,5 proc. oprocentowanie tzw. kredytów indywidualnych budownictwa mieszkaniowego oraz kredytów na zakup domów i mieszkań.

Zmiana oprocentowania będzie dotyczyła także kredytów już zaciągniętych w banku. BGŻ rozróżnił dwie stawki oprocentowania. Jeśli udział środków własnych kredytobiorcy przekracza 50 proc. planowanych kosztów inwestycji, oprocentowanie kredytu obniży się do 14,5 proc. w skali roku. Przy udziale własnym poniżej 50 proc. kosztów budowy czy zakupu mieszkania oprocentowanie wynosi 16 proc.

Kredyty udzielane są na zakup lokali i budynków mieszkalnych, a także na ich rozbudowę, remont, modernizację i renowację. Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej (ocenia bank), wniesienie środków własnych wysokości co najmniej 25 proc. kosztów inwestycji oraz ustanowienie prawnego zabezpieczenia zwrotu kredytu.

Minimalna kwota kredytu zależy od wartości kosztorysowej realizowanej inwestycji. Górna granica natomiast nie może przekroczyć 75 proc. planowanych kosztów inwestycji.

Prowizja ustalana jest w wysokości nie mniejszej niż 0,4 proc. od kwoty przyznanego kredytu. W przypadku wcześniejszej przedterminowej spłaty kredytu prowizja ustalona jest od przedterminowo spłaconej kwoty kredytu w wysokości nie mniejszej niż 0,2 proc.

Zabezpieczeniem prawnym zwrotu kredytów udzielonych na cele mieszkaniowe jest ustalenie hipoteki na nieruchomości wraz z przelewem praw polisy ubezpieczeniowej budowy, budynku lub lokalu mieszkalnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Niezależnie od tych zabezpieczeń BGŻ może zażądać ustanowienia innych form zabezpieczenia przewidzianych prawem cywilnym lub wekslowym.

Bank może w uzasadnionych przypadkach odstąpić od żądania zabezpieczenia hipotecznego, gdy kwota wnioskowanego kredytu nie jest wyższa od sumy rocznych dochodów netto osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, okres kredytowania nie przekracza 3 lat, a kredyt zostanie zabezpieczony w innej formie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / BGŻ taniej pożyczy na dom