BHW: inflacja w grudniu 4,5 proc., MF obniżył prognozę do 4,1 proc.

Przemek Barankiewicz
05-04-2002, 18:39

Jak podał GUS, ceny żywności wzrosły w II połowie marca o 0,1% i były o 0,4% wyższe niż w analogicznym okresie lutego. Pomimo że wzrost cen był nieco niższy niż wcześniej oczekiwaliśmy (+0,3%), co w efekcie powinno przełożyć sie na niższy poziom inflacji m/m, podtrzymujemy prognozę marcowej inflacji na poziomie 3,5% r/r.

Niepokoi nas obecna sytuacja na rynku paliw, gdzie w marcu ceny benzyny wzrosły o 5% wobec ich spadku o 3,4% w roku ubiegłym. Po publikacji dzisiejszych danych Ministerstwo

Finansów utrzymało marcową prognozę na poziomie 3,3-3,4% r/r, ale zrewidowało grudniową do 4,1% z wcześniejszych 5%. W rezultacie prognoza inflacji średniorocznej MF spadła do 3,4% z 4,1%, a według ustawy budżetowej ma wynieść 4,5%. Osobiście jesteśmy bardziej sceptycznie nastawieni co do poziomu grudniowej inflacji. Uważamy, ze czynniki takie, jak wzrastający popyt wewnętrzny, wyższe ceny energii oraz oczekiwane osłabienie z złotego pod koniec roku będą wywierać silną presję na inflację. Oczekujemy zatem, że w grudniu inflacja wyniesie 4,5%.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: inflacja w grudniu 4,5 proc., MF obniżył prognozę do 4,1 proc.