BHW: rynek walutowy stał się nieprzewidywalny

opublikowano: 27-01-2003, 17:40

Krajowe rynki finansowe obecnie znajdują się pod silną presja zachowań na rynku globalnym. Pomimo wszystko liczymy jednak, iż w najbliższym czasie złoty powinien konsolidować się wokół obecnych poziomów (około 6% po mocnej stronie parytetu). Również rynek obligacji powinien pozostawać w trendzie bocznym i każdy wzrost cen obligacji powyżej obecnych poziomów powinien stanowić dobry moment do sprzedaży papierów. Do tej pory trend kursu EUR/PLN był stabilny i nie było żadnych sygnałów co do zmiany tego trendu. Jednak groźba wybuchu wojny zaważyła na dolarze.

Oczekiwany dzisiaj raport szefów misji rozbrojeniowej ONZ w Iraku dotyczący programów zbrojeniowych prowadzonych przez Bagdad ma odpowiedzieć na pytanie, czy Irak zastosował się do rezolucji ONZ, wzywającej kraj do pozbycia się broni masowego rażenia i pełnej współpracy z inspektorami. Raport, potocznie zwany raportem Blix'a miał zostać opublikowany o 16:30 czasu lokalnego. Musimy jednak pamiętać, że rynek jest obecnie bardzo długi w EUR/USD i każda informacja może wywołać gwałtowną reakcję rynku. Dzisiaj kurs EUR/USD spadł w jednej chwili z 1,0900 do poziomu 1,0780 po tym jak niektórzy inwestorzy zdecydowali się zamknąć swoje pozycje przed ogłoszeniem raportu ONZ. Zatem w najbliższym czasie rynek dolara może być bardzo zmienny i nieprzewidywalny.

Jeśli chodzi o dane ekonomiczne, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej Jerzy Hausner powiedział, iż w styczniu stopa bezrobocia wzrośnie o 0,2-0,3 pkt. proc. w porównaniu z 18,1% odnotowane w grudniu 2002 roku osiągając poziom 18,3-18,4% r/r. Na koniec roku stopa bezrobocia ma jednak spaść do 16-17%. Widać zatem, iż obok wspomnianej wczoraj niskiej inflacji, słabej produkcji przemysłowej, niskiej sprzedaży detalicznej oraz gorszych nastrojów gospodarczych również kiepska sytuacja na rynku pracy przemawia za obniżką stóp procentowych. Jutro RPP rozpoczyna swoje comiesięczne posiedzenie. Oczekujemy obniżki stóp o 25 pb.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: rynek walutowy stał się nieprzewidywalny