Białe plamy do pokrycia

Katarzyna Kozińska
17-01-2006, 00:00

Inwestor otworzy w tym roku co najmniej trzy nowe stacje dializ. Kusi go Podlasie i Opolskie. Tam go jeszcze nie ma…

Po listopadowym przejęciu INCP, jednej z prywatnych sieci stacji dializ (sztucznych nerek), Fresenius szykuje się do nowych inwestycji. Jeszcze w I kwartale uruchomi trzy kolejne placówki.

— W styczniu zacznie działać stacja w Tarnobrzegu, a od lutego w Stargardzie Szczecińskim i Mrągowie. To efekt przetargów wygranych w 2005 r. — mówi Teresa Rydzyńska, prezes Freseniusa w Polsce.

Koszt uruchomienia jednej placówki na 10-22 stanowiska dializacyjne to wydatek 4-8,5 mln zł.

— Przejmujemy obiekty, które działają przy szpitalach, lub otwieramy nowe. Jestem przeciwnikiem tworzenia stacji konkurencyjnych wobec szpitalnych — mówi prezes Freseniusa.

Spółka po przejęciu zarządzania często przenosi stację do nowego budynku.

— Koszt budowy to wydatek 2,5-4,5 mln zł. Na wyposażenie trzeba przeznaczyć kolejne 1,5 mln zł — wylicza Teresa Rydzyńska.

W tym sektorze Fresenius działa w Polsce od dwóch lat. Należą do niego 22 stacje, w tym dziewięć przejętych razem z siecią INCP. Roczne obroty sięgają 100 mln zł, a zabiegi są refundowane przez NFZ. Inwestorowi zależy na uruchomieniu placówek na Podlasiu i w Świętokrzyskiem, gdzie nie jest obecny.

— Czekamy na ogłoszenie przetargów przez szpitale — mówi Teresa Rydzyńska.

Na początku 2005 r. NIK opublikowała raport, w którym krytycznie oceniła publiczne sztuczne nerki. Zdaniem szefowej Freseniusa, to zachęciło szpitale do współpracy z prywatnymi firmami. Konkurencja zaostrza się. Głównym rywalem Freseniusa jest Euromedic, ale najgroźniejsi przeciwnicy są związani kapitałowo (jak i Fresenius) z dostawcami sprzętu do dializ: szwedzka Gambro oraz niemiecka Avitum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Białe plamy do pokrycia