BIEC: trudno oczekiwać trwałej poprawy na rynku pracy

ISBnews
opublikowano: 31-10-2014, 09:50

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, spadł o 0,5 pkt do 84,8 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy zwracają jednak uwagę, że trudno oczekiwać trwałej poprawy na rynku pracy, m.in. ze względu na utrwalanie się tendencji do spowolnienia zarówno w Polsce, jak i w jej najbliższym otoczeniu.

"Od czerwca do sierpnia br. wskaźnik spadał nieco wolniej, obecnie skala zmian ponownie przybrała na sile. Trudno jednak oczekiwać trwałej poprawy na rynku pracy, między innymi ze względu na utrwalanie się tendencji do spowolnienia zarówno w Polsce, jak i w jej najbliższym otoczeniu. Ponadto, we wrześniu często następuje poprawa aktywności przedsiębiorstw, podczas gdy w końcu roku mamy zazwyczaj do czynienia ze spadkiem aktywności firm" - czytamy w raporcie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia we wrześniu spadła o 0,2 pkt proc. i wyniosła 12,1%. W ujęciu rocznym jest niższa o 1,6 pkt proc. "Trudno oczekiwać, by bezrobocie w najbliższym czasie na trwałe spadło poniżej 12%" - stwierdzili analitycy.

BIEC zwraca przy tym uwagę, że w ostatnim czasie maleje liczba składowych prognozujących poprawę na rynku pracy.

"Jedynie trzy zmienne: liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się z bezrobocia z tytułu podjęcia pracy, liczba ofert pracy zarejestrowanych w PUP-ach oraz liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, oddziaływały w kierunku spadku wartości wskaźnika a tym samym poprawy sytuacji na rynku pracy. Siła ich wpływu była jednak znacząco większa w porównaniu do pozostałych pięciu składowych działających w kierunku wzrostu stopy bezrobocia" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu