Biedronka zainwestuje w mniejsze sklepy

opublikowano: 28-02-2019, 05:59

Największa sieć handlowa w Polsce zwiększyła zyski o ponad 5 proc. W tym roku ma się powiększyć o 110 sklepów, w tym 50 w mniejszym formacie.

Niedzielne ograniczenia nie zaszkodziły Biedronce. W 2018 r., po ustawowym wprowadzeniu zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu, liczba dni roboczych dla sieci handlowych zmniejszyła się o 21. Należąca do portugalskiego Jeronimo Martins Biedronka mimo to zwiększyła przychody o 5,8 proc., do 11,3 mld EUR, czyli w przeliczeniu 48,1 mld zł.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W tym samym tempie wzrosły zyski - na poziomie EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) sieć zarobiła w ubiegłym roku 850 mln EUR, czyli 3,62 mld zł. Marża na tym poziomie została utrzymana na poziomie z roku 2017 r. i wyniosła 7,3 proc.

Na wynik ten pracowało 2,9 tys. sklepów, o 77 więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż na poziomie LFL, czyli bez uwzględnienia nowych placówek, wzrosła o 2,7 proc.
„Ograniczenie handlu w niedziele obniżyło wzrost na tym poziomie o około 1,3 pkt. proc." - podało Jeronimo Martins w raporcie rocznym.

Biedronka odpowiada za 67,4 proc. przychodów i ponad 80 proc. zysku EBITDA notowanej w Lizbonie spółki, która ma też w Portugalii sieć Pingo Doce i hurtownie Racheio, w Kolumbii rozwija sieć Ara, a w Polsce jest również właścicielem drogerii Hebe.

To Biedronka jest też głównym adresatem inwestycji Jeronimo Martins. W ubiegłym roku na rozwój i renowacje polskiej sieci dyskontów wydano 372 mln EUR (1,58 mld zł), a łączny budżet inwestycyjny spółki wyniósł 658 mln EUR. W tym roku ma wzrosnąć do 700-750 mln EUR.

Sieć jest zadowolona z wyników sklepów o mniejszym niż standardowe dyskonty metrażu i zamierza je rozwijać.

„Biedronka otworzy około 50 sklepów w nieco mniejszym formacie, a także 100 w formacie typowym" - podało Jeronimo Martins w komunikacie.

Jednocześnie w tym roku około 40 starszych sklepów zostanie zamkniętych.

Więcej w piątek w „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy