Bill Gates sfinansuje walkę z epidemią

opublikowano: 11-03-2020, 22:00

W USA powstaje akcelerator terapii COVID-19 — poinformował Mastercard.

To projekt, który sfinansują fundacja Billa i Melindy Gatesów, Wellcome i Mastercard. Na akcelerator, który będzie wspierał firmy i instytucje w opracowaniu ogólnodostępnego leku, przeznaczą 125 mln USD.

— Cieszymy się, że możemy włączyć się w walkę z COVID-19, co jest zbieżne z naszymi działaniami na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i finansowemu — powiedział Mike Froman, wiceprezes Mastercarda.

Celem akceleratora jest wynalezienie leku na chorobę COVID-19 dzięki stymulowaniu badań, rozwoju, oceny i skalowania nowych terapii. Mike Froman podkreślił, że współpraca różnych stron, które mogą wspólnie rozwiązywać problemy społeczne, oferując kapitał, umiejętności i inne zasoby, jest kluczowa, żeby pokonać koronawirusa. To kluczowa lekcja po epidemii wirusa Ebola.

— Zapraszamy do włączenia się w najnowszą inicjatywę dotyczącą koronawirusa — powiedział Mike Froman.

Partnerzy projektu zobowiązali się do udostępnienia ewentualnych metod leczenia szerokiemu gronu pacjentów przy zachowaniu przystępnych cen. Akcelerator Terapii COVID-19 będzie współpracować ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), organizacjami międzynarodowymi, rządowymi i prywatnymi, w tym z instytucjami finansującymi i regulatorami. Choć celem inicjatywy jest ocena skuteczności nowych leków oraz nowych zastosowań dla już istniejących w celu walki z kornawirusem, w dłuższym terminie akcelerator zajmie się również innymi chorobami wirusowymi.

Nie ma dostępnych leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania ani szczepionek pozwalających skutecznie walczyć z koronawirusem. Wkład Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz Welcome w nowy fundusz wyniesie po 50 mln USD. Mastercard dołoży 25 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane